Syksyn lyhytelokuvanäytökset Cinema Niagarassa alkavat 26. elokuuta
Tampereen elokuvajuhlat ja Pirkanmaan Elokuvakeskus järjestävät jälleen syksyllä eurooppalaisen lyhytelokuvan näytöksiä. Syksyn näytökset alkavat O!PLA FOCUS ON POLAND vol. 14 -näytöksellä, joka sisältää seitsemän puolalaista lyhytelokuvaa 14. O!PLA-animaatiofestivaalilta (2026).
Näytöksen elokuvat käsittelevät ihmissuhteiden teemaa – niin rakentamisen, purkamisen kuin puutteenkin näkökulmasta. Elokuvat on tekstitetty englanniksi tai ilman dialogia.
Liput näytökseen 5 €, tulossa pian myyntiin Niagaran verkkosivuille sekä elokuvateatterin myyntitiskille.
Tulevista näytöksistä ilmoitetaan verkkosivuillamme sekä sosiaalisessa mediassa.
TFF & PEK: O!PLA Focus on Poland vol. 14
Ke 26.8. | Klo 20:30 | Cinema Niagara
K18 | Tekstitykset englanniksi
Liput 5 €
Näytöksen kesto 81 min.
ELOKUVAT:
THE POOL OR DEATH OF A GOLDFISH
Daria Wiktoria Kopiec
Puola | 2025 | Animaatio | 14 min
I FEEL LIKE A FISH
Joanna Platek
Puola | 2025 | Animaatio | 4 min
NOA
Zofia Kanska
Puola | 2025 | Animaatio | 14 min
WARD
Nadia Andrzejewska
Puola | 2025 | Animaatio | 4 min
TEARS
Paulina Ziolkowska
Puola, Saksa | 2025 | Animaatio | 9 min
COLD HOME – ZIMNY DOM
Alcja Liss
Puola | 2025 | Animaatio | 9 min
WELL, THIS WAS MEANT TO BE A BIRTHDAY PRESENT
Kamil Wojcik
Puola | 2025 | Animaatio | 27 min
Kuva: Well, This Was Meant to Be a Birthday Present (Puola, 2025)
Tampereen elokuvajuhlat rekrytoi!
Haku on päättynyt ja haastatteluun kutsuttaville ilmoitetaan erikseen. Kiitos kaikille hakijoille! Tampereen 57. elokuvajuhlat järjestetään 10.–14.3.2027. Olemme
Tampereen elokuvajuhlien toimisto lomailee heinäkuussa
Tampereen elokuvajuhlien toimisto hiljenee heinäkuun ajaksi lomalle. Festivaalin valmisteluihin palaamme jälleen elokuussa. Toivotamme aurinkoista ja rentouttavaa kesää

