Tämä näytös on osa kotimaista kilpailuamme.
Kieli: Englanti, suomi Kesto: 114 min Ikäraja: 12+
-
Ke 5.3.
-
20:15
-
Finnkino Cine Atlas 2
-
12,50
-
WD08
- Osta lippu
-
Matti Nykänen
Matti Nykänen – The LegendOhjaaja: Olli LaineTuotantomaa: SuomiVuosi: 2024Genre: DokumenttiKesto: 114 minTäysin erilainen elokuva Matti Nykäsestä kuin osasit odottaa. Dokumenttielokuva tarjoaa uutta tietoa Nykäsestä jokaiselle suomalaiselle, jopa hänen äidilleen ja tyttärelleen.
Olli Laineen ohjaamassa dokumenttielokuvassa pääsevät ensimmäistä kertaa syvällisesti ääneen legendan todelliset läheiset eli Matin äiti Vieno, tytär Eveliina ja sisko Päivi sekä paljon nähnyt ja kokenut Matti Nykäsen nuoruuden paras kaveri ja kilpakumppani. Psykologisessa kasvukertomuksessa läheiset pohtivat, millainen Matti Nykänen oli isänä, poikana, veljenä ja ystävänä. Mäkikotkan lapsuuteen tutustutaan nyt ensimmäistä kertaa. Hänestä hahmottuu monitahoinen kuva, joka jo pikkulapsena poikkesi täysin muista ikäisistään. Urheilu-uran jälkeen Nykäsen syöksykierre vain kiihtyi; miksi? Olisiko huono kehitys voitu estää?
Kaikkien aikojen paras mäkihyppääjä Matti Nykänen (1963-2019) nousi kansainväliseksi tähdeksi jo 18-vuotiaana. Loisteliasta uraa himmensivät alusta alkaen kulmikas ja epävakaa käytös: auktoriteettivastainen, kooltaan heiveröinen superlahjakkuus tunnettiin ankarasta alkoholinkäytöstään ja pelottavista raivokohtauksistaan. Kansainvälinen lehdistö nimesikin tuittuilevan Nykäsen “mäkihypyn Diego Maradonaksi”. Urheilu-uran jälkeen Nykänen elätti itsensä iltapäivälehtien vakiokasvona, laulajana ja jopa stripparina päätyen lopulta vankilaan.
Elokuvassa nähdään poikkeuksellisen paljon arkistomateriaalia: kotimaisten ja kansainvälisten tv-yhtiöiden arkistojen lisäksi on huolella pengottu myös museoiden ja kuvatoimistojen arkistot kuten myös haastateltavien kotialbumit. Mukana on myös materiaalia Matin omasta kynästä sekä aforismeja hänen elämänsä eri vaiheista, “Nykäelmiä”.
Elokuvan tekoprosessin aikana suomalaisilta kerättiin joukkoistamalla valokuvia ja kaitafilmejä ja materiaalit nähdään osana elokuvaa. Nykäsen elämän eri vaiheita kuvitetaan myös runsaalla piirros- ja animaatiomateriaalilla. Elokuvan persoonallisesta ja sopivasti vinksahtaneesta alkuperäismusiikista vastaa mm. Cleaning Women -yhtyeestä tunnettu Tero Vänttinen.
Lämminhenkinen ja syvällinen dokumenttielokuva paljastaa uusia asioita niin Matti Nykäsestä kuin hänen läheisistään ja tarkastelee kohujulkkiksen elämää arvostaen ja ymmärtäen. Elokuva tuo uusia näkökulmia Nykäsen elämään mutta toisaalta käsittelee yhden henkilön kautta universaalia perussairautta eli alkoholismia; Matti Nykäsen urheilu-ura oli täysin poikkeuksellinen ja vertaansa vailla mutta valitettavasti hänen päihteiden värittämä “ryysyistä rikkauksiin ja takaisin ryysyihin” -elämänsä on melko tavallinen tarina niin Suomessa kuin muuallakin. Elokuva synnyttää vahvoja tunteita, uusia ajatuksia ja myötätuntoa. Toisaalta se luotaa median ja koko kansakunnan asenteita ja tapaa seurata mäkilegendan alati synkkenevää traagista elämää.