Kansainvälisen kilpailun näytöksessä esitetään kilpailuun valittuja elokuvia.
Kieli: Englanti, suomi Kesto: 90 min Ikäraja: 12+
-
Pe 7.3.
-
13:00
-
Finnkino Cine Atlas 1
-
12,50
-
FR45
- Osta lippu
-
La 8.3.
-
15:00
-
Finnkino Cine Atlas 1
-
12,50
-
ST71
- Osta lippu
-
Virundhu
The FeastOhjaaja: Rishi ChandnaTuotantomaa: IntiaVuosi: 2024Genre: FiktioKesto: 25 minKalastaja haastaa vaikutusvoimaisen paikallispoliitikon järjestämällä juhla-aterian, jonka unohtumaton salainen ruokalaji saattaa pelastaa hänen kuolevan järvensä.
-
L'enfant à la peau blanche
The Boy with White SkinOhjaaja: Simon PanayTuotantomaa: Ranska, SenegalVuosi: 2024Genre: FiktioKesto: 15 minKullankaivajien huostaan jätetty albiinolapsi alkaa symboloida kaikkia kaivoksen työntekijöiden toiveita.
-
Rrugës
On the WayOhjaaja: Samir KarahodaTuotantomaa: KosovoVuosi: 2024Genre: FiktioKesto: 15 minIsä ja poika matkaavat lentokentälle hakemaan ulkomailta tullutta lahjaa pojan isoisältä. Byrokraattisen esteradan keskellä on vaikea tuntea toivoa maan poliittista tai yhteiskunnallista tulevaisuutta kohtaan, mutta parivaljakko löytää tukea ja voimaa jaetusta optimismistaan.
-
In the Beginning
Ohjaaja: Jamiyansuren JanchivdorjTuotantomaa: MongoliaVuosi: 2024Genre: FiktioKesto: 15 minVesi ylläpitää elämää; sen poissaolo vie elämän mukanaan. Kaukaisessa Gobin autiomaassa äiti ja poika ansaitsevat elantonsa kamelipaimenina. Kuivuneet kaivot ovat vieneet mennessään puhtaan juomaveden. Kaksikko taistelee kuivuutta vastaan yrittämällä syventää kaivoa, mutta vettä riittää vain eläimille. Epätoivoisena äiti myy itseään ansaitakseen rahaa juomavettä varten. He kaivavat ja kaivavat, ja lopulta – vettä.
-
O
Ohjaaja: Rúnar RúnarssonTuotantomaa: Islanti, RuotsiVuosi: 2024Genre: FiktioKesto: 20 minO on humanistinen ja runollinen tarina hauraan miehen yrityksestä suorittaa yksinkertainen tehtävä, kun hänen suurin esteensä on hänen itsensä sisällä.