Filkkarilegenda Raimo “Rake” Silius on kuollut

Tampereen elokuvajuhlien perustajajäsen Raimo “Rake” Silius kuoli 12.11.2024 Tampereella 81-vuotiaana.
Silius oli Tampereen elokuvajuhlien ensimmäiset noin 20 vuotta festivaalin kantava voima, joka vaikutti paljon siihen, millaiseksi tapahtumaksi elokuvajuhlat ajan mittaan muodostui. Hänen tietämyksensä elokuva-alasta, pitkäjänteinen työnsä sekä omistautuminen elokuvalle on korvaamaton osa Tampereen elokuvajuhlien historiaa.
Rake on ollut läpi vuosikymmenten mukana filkkareilla tavalla tai toisella. Viimeisimpinä vuosina hän toimi elokuvajuhlien taustalla hallituksessa, ja hän on myös ollut merkittävä tietopankki nuoremmille sukupolville.
Kiitämme Rakea hienosta elämäntyöstä ja omistautumisesta Tampereen elokuvajuhlille. Jäämme kaipaamaan Raken terävää huumoria ja humaania elämänasennetta.
Viimeinen Raken kuratoima Rake Special -näytös esitetään tulevilla elokuvajuhlilla keväällä 2025.
Muistokirjoitus julkaistaan verkkosivuillamme myöhemmin.
Raimo “Rake” Silius 22.07.1943–12.11.2024

Tampereen elokuvajuhlien Manse Pride 2025 -näytös esitetään keskiviikkona 11. kesäkuuta
Lyhytelokuvanäytös TFF GOES MANSE PRIDE: ECHOES OF BROKEBACK MOUNTAIN nähdään osana Manse Pride 2025 -tapahtumaviikon ohjelmistoa.

Ilmoittautuminen Tampereen elokuvajuhlien vuoden 2026 kilpailuihin on avattu!
Tampereen elokuvajuhlien kansainväliseen, kotimaiseen ja Generation XYZ -kilpailuun ilmoittautuminen vuodelle 2026 on nyt auki.