Akkreditointi vuoden 2026 elokuvajuhlille on alkanut
Akkreditointi on nyt avoinna! Akkreditointi alan ammattilaisille ja opiskelijoille on avoinna 22. helmikuuta asti, mutta se kannattaa tehdä mahdollisimman pian, sillä akkreditoinnin edullisemmat Early Bird -hinnat ovat voimassa 11. helmikuuta asti.
Akkreditoinnin Early Bird -hinnat 12.1.–11.2.2026:
- Ammattilaiset: 70 € (norm. 110 €)
- Opiskelijat: 50 € (norm. 70 €)
Akkreditointi sisältää festivaalipassin, jolla voi lunastaa päivittäin kolme vapaalippua eri näytöksiin. Festivaalin aikana tarjolla on myös laaja ammattilaisohjelmisto sekä erityisohjelmaa ja tapahtumia.
Festivaalipassilla pääsee lisäksi sisään normaalihintaisiin (12,50 €) näytöksiin, mikäli niissä on tilaa. Vapaat paikat täytetään jonotusjärjestyksessä. Lisäksi akkreditoituneet vieraat saavat katseluoikeuden kilpailuelokuvien verkkonäytöksiin.
Akkreditointilomake ja lisätiedot löytyvät Akkreditointi-sivuiltamme.
Ammattilaistapahtumat julkaistaan huomenna tiistaina!
Festivaalin koko ammattilaisohjelmisto julkistetaan huomenna 13. tammikuuta. Ammattilaisohjelmistoon kuuluu jälleen monipuolinen kattaus ohjelmaa ja tapahtumia, joissa elokuva-alaa käsitellään eri näkökulmista.
Huomenna julkaistaan myös mukaan valitut tapahtumat loka-marraskuussa 2025 järjestetystä ammattilaistapahtumien avoimesta hausta.
Syksyn lyhytelokuvanäytökset Cinema Niagarassa alkavat 26. elokuuta
Tampereen elokuvajuhlat ja Pirkanmaan Elokuvakeskus järjestävät jälleen syksyllä eurooppalaisen lyhytelokuvan näytöksiä. Syksyn näytökset alkavat O!PLA FOCUS ON POLAND vol.
Tampereen elokuvajuhlat rekrytoi!
Haku on päättynyt ja haastatteluun kutsuttaville ilmoitetaan erikseen. Kiitos kaikille hakijoille! Tampereen 57. elokuvajuhlat järjestetään 10.–14.3.2027. Olemme
