Tekijähaastatteluja

Elokuvajuhlilla on ollut tapana järjestää näytösten jälkeen Q&A-tilaisuuksia (kysy ja vastaa), joissa yleisö on saanut kysellä elokuvista herääviä kysymyksiä paikalla olevilta ohjaajilta. Verkkofestivaalilla ohjaajahaastatteluja on toteutettu YouTubessa ja Facebook Livessä.

Kotimaiseen kilpailuun valittujen lyhytelokuvien ohjaajat kokoontuivat virtuaalisiin haastatteluihin hallituksen jäsen Liina Härkösen johdolla torstaista lauantaihin Facebook Livessä. Tapahtumien taltioinnit ovat katsottavissa 21.3. asti. Haastatteluissa mukana olivat:

Torstai 11.3.
KATSO TAPAHTUMA TÄSTÄ
  • Iivo Korhonen (Magic Muscle Moments)
  • Tatu Pohjavirta (All Tender Things)
  • Arttu Nieminen (Luhtahuitti)
  • Pia Andell (Rekonstruktio)
  • Sawandi Groskind (Where to Land)
  • Tahvo Hirvonen & Anne Lakanen (Pako)
  • Saara Hakkarainen (Hiljaisuus)
Perjantai 12.3.
KATSO TAPAHTUMA TÄSTÄ
  • Shahi Derky (Leftovers)
  • Marja Helander (Suodji)
  • Marjo Levlin (Ellipsis)
  • Tuomas Kurtakko (Überfrog)
  • Ilja Rautsi (Night of the Living Dicks)
  • Olli Huttunen (Idea)
  • Virpi Suutari (Kansanradio – Runonlaulajien Maa)
Lauantai 13.3.
KATSO TAPAHTUMA TÄSTÄ
  • Marlena Martikainen (Halpoja tahroja)
  • Henna Välkky & Samuel Häkkinen (Päätös N:O 30001)
  • Hanna Hovitie (Kuoriutua, Kukoistaa, Kuolla)
  • Virva & Vuokko Kunttu (Ikuisesti Moskova)
  • Mika Taanila (Patient Nr. 314805)
  • Liinu Grönlund & Okko Nuutilainen (Observe these Words)
  • Katariina Lillqvist (Viimeinen Matadori)
  • Anni Puolakka (Sydämestä)

YouTubeen on kerätty ennakkoon tehtyjä haastatteluja ja videotervehdyksiä kotimaisen kilpailun pitkien dokumenttien, kansainvälisen kilpailun, Generation XYZ -kilpailun ja USA First Peoples -näytöksissä mukana olevilta ohjaajilta. Haastatteluvideot on linkattu myös näytössivuille kunkin elokuvan tietojen yhteyteen.

Kotimaisen kilpailun pitkien dokumenttien haastattelut on toteuttanut Mediastadi:

KOTIMAINEN KILPAILU 1: DINOSAURUS
Veikko Aaltonen
Katso haastattelu täältä.

KOTIMAINEN KILPAILU 2: AALTO
Virpi Suutari
Katso haastattelu täältä.

KOTIMAINEN KILPAILU 3: MISSÄ TIET KOHTAAVAT
Mia Halme
Katso haastattelu täältä.

KOTIMAINEN KILPAILU 4: EATNAMEAMET – HILJAINEN TAISTELUMME
Suvi West
Katso haastattelu täältä.

KOTIMAINEN KILPAILU 5: DONNER – PRIVAT
John Webster
Katso haastattelu täältä.

KOTIMAINEN KILPAILU 6: LOST BOYS
Ohjaajat Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya
Haastattelussa Sadri Cetinkaya ja käsikirjoittaja Venla Varha
Katso haastattelu täältä.

KOTIMAINEN KILPAILU 7: SCHOOL OF HOPE
Ohjaaja Mohamed El Aboudi
Katso haastattelu täältä.

 

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 1

Anissa Daoud: Le Bain (Ranska, Tunisia 2020)
Katso haastattelu täältä.

Henriette Rietz: Wochenbett (Saksa 2020)
Katso haastattelu täältä.

Manuela Irene Espitia: Sol del Llano (Kolumbia, Meksiko 2019)
Katso haastattelu täältä.

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 2

Nick Jordan: Natural Hosts (Iso-Britannia 2020)
Katso haastattelu täältä.

Marija Stonytė: One Life (Liettua 2019)
Katso haastattelu täältä.

Clara Bodén: Först här (Ruotsi 2021)
Katso haastattelu täältä.

Liliana Colombo (Iso-Britannia, Italia 2020)
Katso haastattelu täältä.

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 3

Maysaa Almumin: J’ai le cafard (Bint werdan) (Kuwait, Qatar 2020)
Katso haastattelu täältä.

Chang-soo Kim: Preys (Etelä-Korea 2020)
Katso haastattelu täältä.

Giacomo Sebastiani: Zheng (Italia 2020)
Katso haastattelu täältä.

KANSAINVÄLINEN KILPAILU  4

Simone Giampaolo: Only a Child (Sveitsi 2020)
Katso haastattelu täältä.

Lillah Halla: Menarca (Brasilia 2020)
Katso haastattelu täältä.

Mark Chua, Li Shuen Lam: The Cup (Singapore 2020)
Katso haastattelu täältä.

Bára Anna Stejskalová: Love Is Just a Death Away (Tsekki 2020)
Katso haastattelu täältä.

Dwayne Logan: Black Thoughts (Yhdysvallat 2020)
Katso haastattelu täältä.

 

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 5

Alexandra Májová: Pračka  (Czech Republic 2020)
Katso haastattelu täältä.

Bertille Zénobie Estramon: Chienne (Belgium 2020)
Katso haastattelu täältä.

Mehrshad Ranjbar: Talker  (Iran 2020)
Katso haastattelu täältä.

 

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 6

Anna Samo: Conversations with a whale (Germany 2020)
Katso haastattelu täältä.

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 7

Mikhail Gorobchuk: Shadows of your childhood (Russia 2020)
Katso haastattelu täältä.

Renee Zhan: O black hole (United Kingdom 2020)
Katso haastattelu täältä.

Inuk Jørgensen: In the shadow of the tugtupite  (Greenland 2020)
Katso haastattelu täältä.

Sujin Kim: Unforgotten   (South Korea 2020)
Katso haastattelu täältä.

Yuyan Wang: One thousand and one attempts to be an ocean (France 2020)
Katso haastattelu täältä.

Virpi Suutari: Kansanradio – runonlaulajien maa      (Finland 2021)
Katso haastattelu täältä.

 

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 8

Alies Sluiter: Ayaan (Australia 2020)
Katso haastattelu täältä.

Asma Ghanem, Christopher Marianetti, Alexia Webster: Wall piano (Palestine 2020)
Katso haastattelu täältä.

Benő Baranyi: Anja (Hungary 2019)
Katso haastattelu täältä.

Bonnie Mckee: April kills the vibe (United States 2020)
Katso haastattelu täältä.

Elif Refig: Siz biraz uzak kaldiniz (Turkey 2020)
Katso haastattelu täältä.

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 9

Annie St-Pierre: Like the ones i used to know (Canada 2020)
Katso haastattelu täältä.

Weijia Ma: Step into the river (China 2020)
Katso haastattelu täältä.

Camille Gainnet: Bilakoro      (Belgium 2020)
Katso haastattelu täältä.

Levente Kölcsey: Szünet    (Hungary 2020)
Katso haastattelu täältä.

Maud Mascré: Burning cars  (France, New Caledonia    2020)
Katso haastattelu täältä.

Suzannah Mirghani: Al-sit    (Sudan, Qatar 2020)
Katso haastattelu täältä.

 

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 10

Carol Ratajczak, Tobias Trebeljahr: Mulm    (Germany 2020)
Katso haastattelu täältä.

Xavier Seron: Sprötch      (Belgium 2020)
Katso haastattelu täältä.

Vladimir Perović: Mir Naše Gospe (Montenegro 2020)
Katso haastattelu täältä.

Li Yue: A lucid dream (China 2020)
Katso haastattelu täältä.

 

AV-ARKKI: Huber&Saarikko
Katso haastattelu täältä.

GENERATION XYZ 1

Sophie Mair, Dan Gitsham: The thing that ate the birds (United Kingdom 2020)
Katso haastattelu täältä.

Naledi Jackson: Trouble    (United States 2020)
Katso haastattelu täältä.

Dominic Kubisch: Echthaar  (Austria 2021)
Katso haastattelu täältä.

Ilja Rautsi: Night of the living dicks (Finland, Denmark 2021)
Katso haastattelu täältä.

 

GENERATION XYZ 2

Carlos Gómez-Trigo: Survivers (Spain 2020)
Katso haastattelu täältä.

Marcus Anthony Thomas: The retreat (United Kingdom 2020)
Katso haastattelu täältä.

Solmund MacPherson: Wolf in dude’s clothing (Canada 2021)
Katso haastattelu täältä.

Ivan Basov: Vyhod (Russia 2020)
Katso haastattelu täältä.

 

GENERATION XYZ 3

Juho Fossi: Odotusaika  (Finland 2020)
Katso haastattelu täältä.

Kerli Kirch Schneider: Virago (Estonia 2019)
Katso haastattelu täältä.

Jon Beer: Saul & I (United Kingdom 2020)
Katso haastattelu täältä.

Adrien Jeannot: The last men (France 2020)
Katso haastattelu täältä.

Fanni Szilágyi, Gábor Szilágyi: Tien shinhan  (Hungary 2020)
Katso haastattelu täältä.

USA FIRST PEOPLES 1

Andrew Okpeaha MacLean: Sikumi (United States 2008)
Katso haastattelu täältä.

Nivi Pedersen: Snow (Greenland, Denmark    2017)
Katso haastattelu täältä.

 

USA FIRST PEOPLES 2

Ishkwaazhe Shane McSauby: Nimkii (United States 2018)
Katso haastattelu täältä.

MorningStar Angeline: Yá’át’ééh Abiní (United States 2019)
Katso haastattelu täältä.

Alika Maikau: Moloka’i Bound (United States    2019)
Katso haastattelu täältä.

Shaandiin Tome: Hashtł’ishnii (United States 2018)
Katso haastattelu täältä.

Terry Jones, Govind Deecee: Empire State (United States 2016)
Katso haastattelu täältä.