Kaksiosainen näytös tutkii sekä maallisia että maagisia rituaaleja. Ensimmäinen näytös käsittelee reaalitodellisuuden rituaaleja.
Paikalla AV-Arkin Tytti Rantanen, joka vastaa näytösten jälkeen kysymyksiin.
Kieli: EngKesto: 63 min
-
To 10.3.
-
12:00
-
Cine Atlas 3
- Osta lippu
-
La 12.3.
-
11:30
-
Cine Atlas 3
- Osta lippu
-
Cine Atlas 3
-
9
-
16

HOW TO DO THINGS WITH WORDS (A LEGAL PERFORMANCE)
MITEN TEHDÄ ASIOITA SANOILLA (LAKISÄÄTEINEN ESITYS)
Bita Razav | Finland 2011 | Experimental, Documentary, Fiction | 6 min
Videossa nähdään taiteilijan menevän naimisiin työhuoneellaan Taideyliopistolla. Työhuone on muokattu muistuttamaan Helsingin maistraatin virallista vihkimistilaa, jossa pareilla on puoli tuntia aikaa mennä naimisiin kahden todistajan läsnä ollessa. Video käsittelee hääseremonian teatraalista puolta hyödyntäen erilaisia elementtejä, kuten valaistusta, kameran liikkeitä ja esiintyjien ilmeitä. Näytös on esiintyjille tuttu, mutta tilanne on uudenlainen.

BREAKING UP IS HARD TO DO
Niina Suominen | Finland 2015 | Experimental, Fiction | 9 min
Teos tarpeettomien esineiden tuhoutumisesta.

A SPRING BRIGHT EVENING
Benjamin Orlow | Finland 2020 | Experimental, Documentary | 20 min
A Spring Bright Evening on animaatiota ja dokumentaarisia otoksia yhdistelevä teos, jonka ääniraitana toimii akateemisen mieskuoron, Brahe Djäknarin, lauluesitykset. Elokuva sijoittuu monilta suljettuun ja salamyhkäiseen maailmaan, jossa kouluttaudutaan nyky-yhteiskuntaan verkostoitumisen ja perinteiden vahvistamisen myötä. Teos esittelee etikettiä ja eleitä, jotka on koodattu muodostumaan kuulumisen merkitsijöiksi.

S E O M / I W N M
Maria Valkeavuolle | Finland 2019 | Experimental, Documentary | 11 min
Valkoiseen suojapukuun pukeutunut hahmo silppuaa kasan dokumentteja ja tekee silpusta uutta paperia. Teko on rituaalinomainen ja hahmon toiminta konemaista. Leikkausta rytmittää ääniraidan hokemaruno, joka kasvaa kirjain kirjaimelta kolmeksi kokonaiseksi lauseeksi ja ottaa lopulta visuaalisen runon muodon.

HOW TO SKIN A POLAR BEAR
Nastja Säde Rönkkö | Finland 2019 | Experimental, Fiction | 11 min
Teoksessa Rönkkö ohjeistaa paloittelemaan yhden planeettamme uhanalaisimmista olennoista: eläimen, jonka talja ja liha voivat auttaa ihmistä selviytymään mitä karuimmissa ympäristöissä. Kuvia arktisista jäätiköistä ja sulavista jäävirroista säestää voice-over, joka kuvailee tehtävää graafisesti: ”Oi kyllä, kuulit kyllä, jokainen varvas jokaisesta käpälästä”, tämän maailman viimeisen jääkarhun käpälät on nyljettävä. Näitä ohjeita ei kuitenkaan kuviteta, vaan katsojan täytyy vain kuvitella prosessi katsellessaan yleviä näkymiä lumihuipuista, jään verhoamasta vulkaniitista ja virtaavasta vedestä

AIR
Aarno Salosmaa | Finland 2004 | Experimental, Documentary | 6 min
Kun kesä tulee, sadat motoristit kerääntyvät yhteen lähteäkseen perinteiselle ryhmäajelulleen kohti auringonlaskua.
TFF2022: Haastattelussa Tytti Rantanen
Tampereen elokuvajuhlien AV-arkki-näytökset kuratoinut ohjelmakoordinaattori Tytti Rantanen haastattelussa.
Haastattelun toteuttivat Stadin AO:n media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto-opiskelijat.