KOTIMAINEN KILPAILU 1
Ke 7.3. klo 16, Plevna 2

PERKELE 2 – KUVIA SUOMESTA
Jörn Donner | D | 96′ | 2017

KOTIMAINEN KILPAILU 2
Ke 7.3. klo 20, Plevna 2

YRITTÄJÄ
Virpi Suutari | D | 75′ | 2018

KOTIMAINEN KILPAILU 3
To 8.3. klo 11, Plevna 5

NOKIA MOBILE – MATKAPUHELIMEN TARINA
Arto Koskinen | D | 90′ | 2017

KOTIMAINEN KILPAILU 4
To 8.3. klo 13.30, Plevna 2

WHEELS OF FREEDOM
Aleksi Puranen | D | 87′ | 2018

KOTIMAINEN KILPAILU 5
To 8.3. klo 18.30, Plevna 2

G.J. RAMSTEDTIN MAAILMA
Niklas Kullström, Martti Kaartinen | D | 86′ | 2018

KOTIMAINEN KILPAILU 6
To 8.3. klo 21, Plevna 5

TOKASIKAJUTTU
Jukka Kärkkäinen, J-P Passi | D | 97′ | 2017

KOTIMAINEN KILPAILU 7
Pe 9.3. klo 11, Plevna 5

AGIT PROP – LAULUJA UTOPIASTA
Jouko Aaltonen | D | 57′ | 2017
AKTIVISTI
Petteri Saario | D | 57′ | 2017

KOTIMAINEN KILPAILU 8
Pe 9.3. klo 13.30, Plevna 2 | La 10.3. klo 16, Plevna 5

THE SLEEPING INTERVIEW
Pasi Sleeping Myllymäki | E | 5′ | 2017
SONG FOR BILLY
Sirkka-Liisa Konttinen | D | 19′ | 2017
VALEHTELIJA
Marjo Viitala | F | 15′ | 2017
ME OLEMME UNESSA
Henna Välkky, Eesu Lehtola | A | 6′ | 2017
KATTO
Teppo Airaksinen | F| 14′ | 2017
ELÄINTARHA
Malakias | A | 4′ | 2017
PUOLI YHDEKSÄN RAIVO
Sanni Priha | D | 29′ | 2017

KOTIMAINEN KILPAILU 9
Pe 9.3. klo 18.30, Plevna 2 | La 10.3. klo 21, Plevna 5

#SOVITUS
Ulla Heikkilä | F | 10′ | 2017
GUOLLI
Jouni West | A | 5′ | 2017
EATNANVULOŠ LOTTIT – MAAN SISÄLLÄ LINNUT
Marja Helander | E | 11′ | 2017
ARR. FOR A SCENE
Jonna Kina | E | 5′ | 2017
MUISTIKUVIA
Reetta Neittaanmäki, Erika Weiste | A | 12′ | 2017
SALAVIINANPOLTTAJAT
Juho Kuosmanen | F | 15′ | 2017
ELÄIMEN KUVA
Perttu Saksa | E | 29′ | 2018

KOTIMAINEN KILPAILU 10
Pe 9.3. klo 16, Plevna 5 | La 10.3. klo 13.30, Plevna 2

EX NIHILO
Timo Wright | E | 8′ | 2018
BRING YOUR CHILD TO WORK
Riku Savikko, Jade Woods, Vilma Väisänen, Jenni Nylander, Christina Lassheikki, Pauliina Parjanen | A | 8′ | 2017
POLTE
Sami van Ingen | E | 15′ | 2018
APILA
Petra Koponen | D | 10′ | 2017
THE WORLD
Mika Taanila | E | 7′ | 2017
YÖVARAS
Khadar Ahmed | F | 15′ | 2017
CONTACT!
Leena Jääskeläinen | E | 2′ | 2017
RUUSUKOTO
Hannu-Pekka Peltomaa | F | 22′ | 2017

KOTIMAINEN KILPAILU 11
To 8.3. klo 16, Plevna 5 | La 10.3. klo 18.30, Plevna 2

SIILI / MIELIKERTOMUKSIA
Antonia Ringbom | A | 7′ | 2017
VILLA MEHU – KADONNUT KOTI
Arttu Liimatta | D | 7′ | 2017
QUALIA
Antti Tanttu | E | 7′ | 2017
QUADRATURIN
Laura Hyppönen | F | 17′ | 2017
WASTE NO.3 BOOM
Jan Ijäs | D | 17′ | 2017
PYSÄYTTÄJÄ
Risto-Pekka Blom | E | 5′ | 2018
DANS PÅ TUNN IS
PV Lehtinen | F | 32′ | 2017

 

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 1: MYSTEEREITÄ
Ke 7.3. klo 22 Plevna 2 | Pe 9.3. klo 18.30 Plevna 5

KATTO
Teppo Airaksinen | F | 14’ | Suomi | 2017
DEPOSITS
Trevor Courtney | A | 5’ | Irlanti | 2017
L’ARIA DEL MOSCERINO
Lukas von Berg | A | 5’ | Saksa | 2017
ON THE ORIGIN OF FEAR
Bayu Prihantoro Filemon | F | 12’ | Indonesia | 2016
THE BOX
Dušan Kastelic | A | 12’ | Slovenia | 2017
WHITE TRASH
Sunčica Ana Veldić | D | 12’ | Kroatia | 2017
ARR. FOR A SCENE
Jonna Kina | E, D | 5’ | Suomi, Ranska | 2017
WALHA
Behnam Abedi | F | 21’ | Iran | 2017

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 2: PAKKOMIELTEET
To 8.3. klo 11 Plevna 2 | La 10.3. klo 16 Plevna 4

TRAHERE
Juš Jeraj, Atila Urbančič | D | 10’ | Slovenia | 2017
NODAJI
Park Sang-hun | F | 25’ | Etelä-Korea | 2017
EXIT TOLL
Mohammad Najarian Dariani | F | 19’ | Ranska, Iran | 2017
LIEBE UND REVOLUTION
Gabriel Tempea | D | 4’ | Itävalta| 2017
POURQUOI J’AI ÉCRIT LA BIBLE
Alexandre Steiger | F | 29’ | Ranska | 2017

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 3: UUSKOLONIALISMI
To 8.3. klo 16 Plevna 2 | La 10.3. klo 12 Plevna 4

LIGNE NOIRE
Mark Olexa, Ranskasca Scalisi | D | 10’ | Sveitsi | 2017
DAS PROJEKT
Daniel Gräbner | D | 15’ | Saksa | 2017
THE CAREGIVER
Ruthy Pribar | F | 12’ | Israel | 2018
KAMPUNG TAPIR
Aw See Wee | F | 17’ | Malesia | 2017
INTERIORS & EXTERIORS
Ashique Mostafa | D | 8’ | Bangladesh | 2017
TSHWEESH
Feyrouz Serhal | E, F | 26’ | Libanon, Saksa, Espanja, Qatar | 2017

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 4 – HERSTORIES
To 8.3.  klo 21 Plevna 2 | La 10.3. klo 13.30 Plevna 5

CHANEL
Humberto Vallejo | F | 10’ | Dominikaaninen tasavalta | 2017
APIA
Myrsini Aristidou | F | 13’| Kypros, Ranska | 2017
INTIMITY
Elodie Dermange | A, D | 5’ | Sveitsi | 2017
MOTS ET LUMIÈRES
Karel Malkoun | F | 22’ | Libanon | 2017
KÖTÜ KIZ
Ayce Kartal | A | 8’ | Ranska, Turkki | 2017
BOLINGO. EL BOSQUE DEL AMOR
Alejandro G. Salgado | D | 30’ | Espanja | 2017

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 5 – QUEERSCENES
To 8.3. klo 13.30 Plevna 5 | Pe 9.3. klo 11 Plevna 2

PRE-DRINK
Marc-Antoine Lemire | F | 23’ | Kanada | 2017
VANITAS
Vinícius Cardoso | E | 5’ | Brasilia | 2017
SOCIUMIS PATIMARI
Rati Tsiteladze | D | 15’ | Georgia, Latvia | 2017
LETTERS FROM CHILDHOOD
José Magro | F | 3’ | Portugali | 2018
SI ASTRI MAKA SI TAMBULAH
Xeph Suarez | F | 19’ | Filippiinit | 2017
NAMORO À DISTÂNCIA
Carolina Markowicz | F | 5’ | Brasilia | 2017
TAGHI
Koorosh Asgari | F | 17’ | Iran | 2018

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 6 – HEIMAT
Pe 9.3. klo 16 Plevna 2 | La 10.3. klo 11 Plevna 5

TIERRA MOJADA
Juan Sebastián Mesa | F | 17’ | Kolumbia | 2017
PIX
Sophie Linnenbaum | F | 9’ | Saksa | 2017
TORRE
Nádia Mangolini | A | 18’ | Brasilia | 2017
ВИПУСК’97 / VALMISTUJAISET’97
Pavlo Ostrikov | F | 0:19:00 | Ukraina | 2017
NO MAN IS AN ISLAND
Ali Parandian | F | 28’ | Norja | 2017

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 7: DAGEN EFTER
Pe 9.3. klo 21 Plevna 2 | La 10.3. klo 18.30 Plevna 5

COPA-LOCA
Christos Massalas | F | 14’ | Kreikka | 2017
VYPUSK ’97 / YMPÄRI MENNÄÄN
Ruslan Bratov | F | 13’ | Venäjä | 2017
LA DISCO RESPLANDECE
Chema García Ibarra | F | 12’ | Turkki, Espanja | 2016
SALAVIINANPOLTTAJAT
Juho Kuosmanen | F | 15’ | Suomi | 2017
AN ATTEMPT
Maxim Hectors | F | 7’ | Belgia | 2017
I WILL ALWAYS LOVE YOU, KINGEN
Amanda Kernell | F | 30’ | Ruotsi | 2017

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 8: TILOJA-RAUNIOITA
Pe 9.3. klo 21 Plevna 5 | La 10.3. klo 11 Plevna 2

QUADRATURIN
Laura Hyppönen | F | 17’ | Yhdistynyt kuningaskunta | 2017
MARFA
The Brothers McLeod | A, D | 9’ | Yhdistynyt kuningaskunta | 2017
DADYAA
Pooja Gurung, Bibhusan Basnet | F | 16’ | Nepal, Ranska | 2016
SONG FOR BILLY
Sirkka-Liisa Konttinen | D | 19’ | Yhdistynyt kuningaskunta | 2017
REMEMBER, THOU ART CLAY
David Heinemann, 
Elvina Nevardauskaite | E, D | 9’ | Liettua, Yhdistynyt kuningaskunta | 2016
《YLÄMAA》
Liu Wenzhuo | F | 30’ | Kiina | 2016

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 9: ANIMAATIO
Pe 9.3. klo 13.30 Plevna 5 | La 10.3. klo 16 Plevna 2

MIN BÖRDA
Niki Lindroth von Bahr | A | 13’ | Ruotsi | 2017
VIBRATO
Sébastien Laudenbach | A | 7’ | Ranska | 2017
BERNARD
Anna Oparkowska | A | 6’ | Puola | 2017
RERUNS
Rosto | A | 14’ | Alankomaat, Ranska, Belgia | 2018
STORIES ABOUT HIM
Yung Shiuan Yang | A | 13’ | Taiwan | 2017
SOOREBANE
Terje Henk | A | 6’ | Viro | 2017
TRACING ADDAI
Esther Niemeier | A | 30’ | Saksa | 2018

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 10: PERHESUHTEITA
To 8.3. klo 18.30 Plevna 5 | La 10.3. klo 21 Plevna 2

NEGATIVE SPACE
Ru Kuwahata, Max Porter | A | 6’ | Ranska | 2017
KARUZELA
Patrycja Polkowska | F | 23’ | Puola | 2017
KAMEN U RUCI
Stefan Ivancic | F | 14’ | Serbia | 2017
AMMA MERI
Tarun Jain | F | 20’ | Intia | 2017
RODITELI PRIEKHALI KO MNE NA SHRI LANKU / VANHEMMAT TULIVAT LUOKSENI KYLÄÄN
Vera Vodynski | F | 30’ | Venäjä, Sri Lanka | 2017