Kotimaiseen kilpailuun ilmoitetuista 342 valkokankaalle esitettäväksi ja Suudelma-patsaista kamppailemaan valittiin kahdeksan pitkää dokumenttia ja 28 lyhytelokuvaa.

YLI 30-MINUUTTISET

Kotimainen kilpailu 1
Ke 8.3. klo 16, Plevna 2

Hobbyhorse Revolution
Selma Vilhunen | D | 88′ | 2017

Kotimainen kilpailu 2
Ke 8.3. klo 22, Plevna 5

Salainen metsäni
Niina Brandt | D | 56′ | 2016

Suomi radalla
Jay Kowski, Tiina Hiekkaranta | D | 59′ | 2017

Kotimainen kilpailu 3
To 9.3. klo 10, Plevna 5

The Magnitsky Act – Behind the Scenes
Andrei Nekrasov | D | 120′ | 2016

Kotimainen kilpailu 4
To 9.3. klo 14, Plevna 2

Kiehumispiste
Elina Hirvonen | D | 90′ | 2017

Kotimainen kilpailu 5
To 8.3. klo 18 Plevna 2

The Good Postman
Tonislav Hristov | D | 82′ | 2016

Kotimainen kilpailu 6
To 9.3. klo 20, Plevna 5

Kuun metsän Kaisa
Katja Gauriloff | A, D | 82′ | 2016

Kotimainen kilpailu 7
Pe 10.3. klo 10, Plevna 2

Isäni tähtien takaa
Einari Paakkanen | D | 80′ | 2016

ALLE 30-MINUUTTISET

Kotimainen kilpailu 8
Pe 10.3. klo 14, Plevna 2
La 11.3. klo 16, Plevna 5

Henki
Fanni Niemi-Junkola | E | 12′ | 2016

Sex at the Ski Centre
Heikki Ahola | E, D | 3′ | 2017

Vasile
Sakari Suuronen | D | 23′ | 2017

Todella kiihottavaa
Kimmo Taavila | F | 10′ | 2016

Sore Eyes for Infinity
Elli Vuorinen | A | 12′ | 2016

Overlook
Pink Twins | E | 6′ | 2017

Golgata
Ulla Heikkilä | F | 28′ | 2016

Kotimainen kilpailu 9
To 9.3. klo 16, Plevna 5
Pe 10.3. klo 18, Plevna 2

Embrace
Timo Wright | E, F | 5′ | 2016

Tulivuori
Lauri-Matti Parppei | F | 9′ | 2016

Radio Dolores
Katariina Lillqvist | A | 18′ | 2016

Ei yhteyttä
Risto-Pekka Blom | F | 16′ | 2017

Drag Me To Kempele
Samuli Alapuranen | E, D | 8′ | 2016

Finlandia-katsaus No. 701
Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen | D | 14’ | 2017

Pimein hetki
Oskari Sipola | F | 25′ | 2016

Kotimainen kilpailu 10
Pe 10.3. klo 12, Plevna 5
La 11.3. klo 14, Plevna 2

Au Pair
Mark Ståhle, Tatu Pohjavirta | A | 13′ | 2017

Teräväreunaisten siirtymämerkkien surullinen laulu
Mika Taanila | E, A | 3′ | 2017

Kukista ja mehiläisistä
J. J. Vanhanen | F | 12′ | 2016

Otila Magic Blues
Pasi ”Sleeping” Myllymäki | E, D | 23′ | 2016

Blessings
Lisa Myllymäki | D | 13′ | 2016

Mulkku-Ulf
Ilona Hiltunen, Juulia Kalavainen | F | 23’ | 2016

Kotimainen kilpailu 11
Pe 10.3. klo 20, Plevna 5
La 11.3. klo 18, Plevna 2

Minun tieni, perkele
Kati Laukkanen | D | 13′ | 2016

Metsänuudistus
Elina Renko | E, F | 5′ | 2016

Föda
Mervi Junkkonen | D’ | 14′ | 2016

Saatanan kanit
Teemu Niukkanen | F | 18′ | 2016

Penelope
Heta Jäälinoja | A | 5′ | 2016

Ovi
Jenni Toivoniemi | F | 9′ | 2016

Transit Logistic Operation
Jukka Lehtinen | E, F | 2′ | 2016

Tarfala
Johannes Östergård | F | 27′ | 2016