Kotimaiseen kilpailuun valittiin tänä vuonna 38 elokuvaa, joista yhdeksän on yli 30-minuuttisia ja 29 alle 30-minuuttisia. Kilpailuun valitut elokuvat esitetään Tampereen elokuvajuhlilla 4.–8.3.2020.

Palkintojen saajat julkistetaan festivaalilla sunnuntaina 8. maaliskuuta klo 12 alkavassa palkintoseremoniassa.

Kotimaisen kilpailun esivalinnat tekivät Juhani Alanen, Suvi Hanni, Kati-Anne Leino ja Raimo Silius.

Animaatiot

HÄNEN PÄÄNSÄ
Emma Louhivuori | Suomi 2019 | 7’

KUOBŽÂ JÁ MUN
Heli Huovinen | Suomi 2019 | 3’

LUURANKO KAAPISSA
Malakias | Suomi 2019 | 11’

MIKÄ AIKA ON?
Niina Suominen | Suomi 2020 | 8’

MULTI-FAITH PRAYER ROOM
Vesa-Pekka Rannikko | Suomi 2020 | 6’

Dokumentit 

MY DEAR MOTHER
Paul Anders Simma | Suomi, Norja, Ruotsi 2019 | 87’

MYSTINEN METSÄTYÖMIES
Mikko Mattila | Suomi 2019 | 63’

NEITI AIKA
Elina Talvensaari | Suomi 2019 | 61’

NEPALIN MORSIAN
Tiina Madisson | Suomi , Norja 2019 | 72’

ORKESTERIN EDESSÄ
Anna-Karin Grönroos | Suomi 2019 | 75’

SILMÄSTÄ SILMÄÄN
John Webster | Suomi 2020 | 73’

SUURI SAVOTTA
Jani Salminen | Suomi 2020 | 63’

TERRARIA
Hanna Hovitie | Unkari, Suomi 2019 | 17’

THE FANTASTIC
Maija Blåfield | Suomi 2020 | 30’

TO TEACH A BIRD TO FLY
Minna Rainio, Mark Roberts | Suomi 2020 | 24’

TOINEN LINJA
Sampsa Huttunen | Suomi 2018 | 29’

TYPHOON MAMA
Lou Strömberg | Suomi 2019 | 79’

UNTITLED (WHITE – ALPS)
Salla Tykkä | Suomi, Sveitsi, Ranska 2019 | 70’

WASTE NO. 4 NEW YORK, NEW YORK
Jan Ijäs | Suomi 2019 | 20’

Kokeelliset elokuvat

AKIYA
Jonna Kina | Suomi, Japani, Yhdysvallat|2020 | 5’

FILL THE SCREEN
Pasi Sleeping Myllymäki | Suomi 2019 | 18’

IF YOUR HEART WANTS IT (REMIX)
Pilvi Takala | Suomi 2020 | 16’

KANARIALINTU
Risto-Pekka Blom | Suomi 2020 | 5’

WHEN WE ARE NOTHING LEFT
Milja Viita | Suomi, Kanada 2019 | 8’

Fiktiot

49 YEARS FROM THE HOUSE ON THE LEFT
Sevgi Eker | Suomi, Turkki 2019 | 8’

ALL INCLUSIVE
Teemu Nikki | Suomi 2019 | 15’

CHECKPOINT
Juulia Kalavainen | Portugali 2019 | 6’

EI MITÄÄN HÄTÄÄ
Miia Tervo | Suomi 2019 | 17’

EXPLOSIONEN AV EN BADRING
Tommi Seitajoki | Suomi 2019 | 11’

KEBAB KING
Jukka Kärkkäinen | Suomi 2019 | 9’

KEPPI
Teppo Airaksinen | Suomi 2019 | 11’

KILTTI TYTTÖ
Merja Maijanen | Suomi, Viro, Portugali 2019 | 12’

KOTIMATKA
Marika Harjusaari | Suomi, Etelä-Afrikka 2019 | 20’

KUUNTELEN
Katja Korhonen | Suomi 2019 | 12’

LA PIERRE DU MARIAGE
Virke Lehtinen | Suomi, Ranska 2019 | 10’

LIMBO
Nalle Sjöblad | Suomi 2019 | 10’

“ MEHILÄISHOITO “
Harri Larjosto | Suomi 2019 | 29’

ONKO SULLA NÄLKÄ?
Teemu Niukkanen | Suomi 2019 | 12’