Valitut: Kotimainen kilpailu 2021

Kotimaiseen kilpailuun valittiin seitsemän pitkää dokumenttia (yli 30 minuuttia) ja 26 lyhytelokuvaa (alle 30 minuttia). Kilpailuun lähetettiin yhteensä 302 elokuvaa. Kotimaiseen kilpailuun valituista ohjaajista naisoletettuja on 18 henkilöä (47 %) ja miesoletettuja 20 henkilöä (53%).

Valinnat kotimaiseen kilpailuun tekivät elokuvajuhlien hallituksen jäsen Liina Härkönen, festivaalijohtaja Jukka-Pekka Laakso, tapahtumakoordinaattori Kati-Anne Leino ja ohjelmistopäällikkö Riina Mikkonen.

Animaatiot

ALL TENDER THINGS
Tatu Pohjavirta | Suomi| 2020 | 13’

IDEA
Olli Huttunen | Suomi | 2020 | 4’

MERENNEITO PURNUKASSA
Malakias | Suomi | 2020 | 6’

ÜBERFROG
Tuomas Kurtakko | Suomi | 2020 | 12’

VIIMEINEN MATADORI
Katariina Lillqvist | Suomi | 2020 | 8’

Dokumentit

AALTO
Virpi Suutari | Suomi | 2020 | 103’

DINOSAURUS
Veikko Aaltonen | Suomi | 2021 | 89’

DONNER – PRIVAT
John Webster | Suomi | 2021 | 79’

EATNAMEAMET – OUR SILENT STRUGGLE
Suvi West | Suomi | 2021 | 74′

HALPOJA TAHROJA
Marlena Martikainen | Suomi | 2020 | 16’

HILJAISUUS
Saara Hakkarainen | Suomi | 2020 | 15’

KANSANRADIO – RUNONLAULAJIEN MAA
Virpi Suutari | Suomi | 2021 | 26’

KUORIUTUA, KUKOISTAA, KUOLLA
Hanna Hovitie | Belgia, Portugali, Suomi, Unkari | 2020 | 20’

LOST BOYS
Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya | Suomi | 2020 | 99’

MISSÄ TIET KOHTAAVAT
Mia Halme | Suomi | 2021 | 79’

PAKO
Anne Lakanen, Tahvo Hirvonen | Suomi | 2020 | 16’

PATENT NR. 314805
Mika Taanila | Suomi | 2020 | 3’

REKONSTRUKTIO
Pia Andell | Suomi | 2021 | 18’

THE SCHOOL OF HOPE
Mohamed El Aboudi | Suomi, Ranska, Marokko | 2020 | 78’

Kokeelliset elokuvat

ELLIPSIS
Marjo Levlin | Suomi | 2020 | 29′

LUHTAHUITTI
Arttu Nieminen | Suomi | 2020 | 5’

OBSERVE THESE WORDS
Okku Nuutilainen, Liinu Grönlund | Suomi | 2020 | 7’

SUODJI
Marja Helander | Suomi, Norja | 2020 | 5’

SYDÄMESTÄ
Anni Puolakka | Suomi | 2020 | 13’

VOITTE JÄTTÄÄ VIESTIN ÄÄNIMERKIN JÄLKEEN
Risto-Pekka Blom | Suomi | 2021 | 11′

Fiktiiviset elokuvat

IKUISESTI MOSKOVA
Virva Kunttu, Vuokko Kunttu | Suomi | 2020 | 13’

KEVÄTHETKI
Aleksi Salmenperä | Suomi | 2020 | 18’

LEFTOVERS
Shahi Derky | Suomi | 2020 | 12’

MAGIC MUSCLE MOMENTS
Iivo Korhonen | Suomi | 2020 | 10’

NIGHT OF THE LIVING DICKS
Ilja Rautsi | Suomi, Tanska| 2021 | 19’

PÄÄTÖS N:O 30001
Samuel Häkkinen, Henna Välkky | Suomi | 2020 | 10’

SOUTURETKI
Aleksi Delikouras | Suomi | 2021 | 14’

WHERE TO LAND
Sawandi Groskind | Suomi | 2020 | 15’