Valitut: Kansainvälinen kilpailu 2022

Kansainväliseen kilpailuun valittiin 64 lyhytelokuvaa 43 eri maasta. Kilpailuun lähetettiin ennätykselliset 6 912 elokuvaa.

Kilpailuun valittujen elokuvien ohjaajista naisoletettuja on 25 henkilöä (39 %), miesoletettuja 35 henkilöä (55 %) ja neljä yhteisohjausta (6 %).

Kansainvälisen kilpailun valintaraadissa toimivat Liina Härkönen, Jukka-Pekka Laakso ja Riina Mikkonen.

Esivalitsijat:

Juhani Alanen, Soilikki Alanne, Enikö Balogh, Kip Gauffin, Antti Hämäläinen, Liina Härkönen, Yelena Korhonen, Susanna Koskimaa, Jukka-Pekka Laakso, Laura Laaksonen, Anna Ludvig, Riina Mikkonen, Joona Rajatie, Christopher Lorenzo Thomas, Juho Tiainen, Mirjami Vertainen, Sami Ylönen

Lyhenteet

A = animaatio
D = dokumentti
E = kokeellinen elokuva
F = fiktiivinen elokuva

ALANKOMAAT

NAYA – DER WALD HAT TAUSEND AUGEN
Sebastian Mulder | Alankomaat | 2021 | 25’ | D

 

BELGIA

KELASI
Fransix Tenda Lomba | Belgia | 2021 | 10’ | A, D

THE NIPPLE WHISPERER
Jan Van Dyck | Belgia | 2021 | 15’ | A, D

 

BRASILIA

VAGALUMES
Léo Bittencourt | Brasilia | 2021| 19’ | D, F

 

CHILE

BESTIA
Hugo Covarrubias | Chile | 2021 | 16’ | A

 

ESPANJA

ALOPÈCIA ANDROGÈNICA
Salvador Sunyer | Espanja | 2022 | 23’ | F

 

ETELÄ-AFRIKKA

PLAASHUIS
Dian Weys | Etelä-Afrikka | 2021 | 15’ | F

 

GHANA, ISO-BRITANNIA

LOCKED-IN
Stephanie Boateng | Ghana, Iso-Britannia | 2021 | 12’ | F

 

INDONESIA, RANSKA

LIKA LIKU LAKI | Khozy Rizal | Indonesia, Ranska | 2021 | 20’ | F

 

INTIA

CLOUDS OF MONSOON
Ketan Kuril | Intia | 2021 | 30’ | F

 

INTIA, BANGLADESH, NEPAL, RANSKA

THE SILENT ECHO
Suman Sen | Intia, Bangladesh, Nepal, Ranska | 2021 | 16’ | F

 

IRAN

COMPANY
Ilnaz Khirkhah | Iran | 2021 | 11’ | F

 

IRAK

THE WIND GIRL
Dana Karim | Irak | 2021 | 15’ | F

 

ISO-BRITANNIA

THE BOAT
Bryan and I | Iso-Britannia | 2021 | 6’ | E, A

DO NOT FEED THE PIGEONS
Antonin Niclass | Iso-Britannia | 2021 | 9’ | A

FACTORY TALK
Lucie Rachel, Chrissie Hyde | Iso-Britannia | 2020 | 5’ | F

STRANGE OBJECT
Miranda Pennell | Iso-Britannia | 2020 | 16’ | E, D

 

ISO-BRITANNIA, KANADA

AFFAIRS OF THE ART
Joanna Quinn | Iso-Britannia, Kanada | 2021 | 17’ | A

 

JAPANI

HONEKAMI
Honami Yano | Japani | 2021 | 10’ | A

 

KAMBODŽA

SOMLENG REATREY
Chanrado Sok, Kongkea Vann | Kambodža | 2021 | 20’ | F

 

KANADA

MENEATH: THE HIDDEN ISLAND OF ETHICS
Terril Calder | Kanada | 2021 | 20’| A

SQUASH
Dave Cooper | Kanada | 2020 | 7’ | E, F

 

KANADA, YHDYSVALLAT

BELLE RIVER
Guillaume Fournier, Samuel Matteau, Yannick Nolin | Kanada, Yhdysvallat | 2022 | 12’ | D

 

KENIA

JUA KALI
Joash Omondi | Kenia | 2022 | 18’ | F

 

KIINA

LENGSHUI JIANG
Shile Liu | Kiina | 2021 | 18’ | F

 

KIINA, ESPANJA

SILENT STORM
Grace Hsia | Kiina, Espanja | 2021 | 11’ | F

 

KIRGISIA

BLACK WAGON
Adilet Karzhoev | Kirgisia | 2021 | 24’ | D

 

KOLUMBIA

TWO-SPIRIT
Mónica Taboada-Tapia | Kolumbia | 2021 | 16’ | D

 

KREIKKA

MEMOIR OF A VEERING STORM
Sofia Georgovassili | Kreikka | 2022 | 14’ | F

 

LIETTUA

TECHNO, MAMA
Saulius Baradinskas | Liettua | 2021 | 18’ | F

 

MAROKKO, LÄNSI-SAHARA

GALB’ECHAOUF
Abdessamad El Montassir | Marokko, Länsi-Sahara | 2021 | 19’ | D

 

MEKSIKO

CORPÚSCULO | Léa Soler | Meksiko | 2021 | 19’ | F

 

NORJA

VIEW
Odveig Klyve | Norja | 2021 | 5’ | D

 

PAKISTAN

HOW I LIKE IT
Nida Mehboob | Pakistan | 2021 | 19’ | D

 

PALESTIINA, JORDANIA

LOVESICK IN THE WEST BANK
Said Zagha | Palestiina, Jordania | 2020 | 16’ | F

 

PUOLA

KSIEZYC
Tomek Popakul | Puola | 2020 | 12’ | A

VIVALDI: STABAT MATER
Sebastian Panczyk | Puola | 2021 | 22’ | F

WIZYTA
Mateusz Jarmulski | Puola | 2021 | 8’ | A

 

RANSKA

AU CINÉMA !
Johanna Vaude | Ranska | 2021 | 11’ | E, D

LA CONFITURE DE PAPILLONS
Shih-Yen Huang | France | 2021 | 7’ | A

LES LARMES DE LA SEINE
Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur | Ranska | 2021 | 9’ | A

LOVE & REVENGE
Anhar Salem | Ranska | 2021 | 32’ | E, D

MR SPOON
Perrine Liévois, Hadrien don Fayel | Ranska | 2020 | 15’ | F

SWALLOW THE UNIVERSE
Nieto | Ranska | 2021 | 12’ | A

 

RANSKA, ESPANJA

LAST DAY
Cyprien Clément-Delmas | Ranska, Espanja | 2021 | 9’ | E, D

 

RANSKA, LIBANON

WARSHA
Dania Bdeir | Ranska, Libanon | 2021 | 16’ | F

 

RANSKA, MAROKKO

JMAR
Samy Sidali | Ranska, Marokko | 2021 | 20’ | F

 

ROMANIA

ART OF DECEPTION
Adrian Sitaru | Romania | 2021 | 18’ | F

 

RUOTSI

PINK RIDER
Daniel Aguirre | Ruotsi | 2021 | 12’ | D

 

SAKSA

BENZTOWN
Gottfried Mentor | Saksa | 2021 | 5’ | A

THE CAPACITY FOR ADEQUATE ANGER
Vika Kirchenbauer | Saksa | 2021 | 16’ | E, D

 

SERBIA

MIR
Gorana Jovanović | Serbia | 2021 | 11’ | E, A, D

 

SLOVENIA, RANSKA

BABIČINO SEKSUALNO ŽIVLJENJE
Urška Djukić, Émilie Pigeard | Slovenia, Ranska | 2021 | 14’ | A, D

 

SUOMI

ARCTIC UTOPIAS
Ville Koskinen, Daniela Toma, Svetlana Romanova, Matti Kinnunen | Suomi | 2022 | 22’ | D

LE SABOTEUR
Anssi Kasitonni | Suomi | 2022 | 12’| E, F

 

SVEITSI

SAUNA
Anna Lena Spring, Lara Perren | Sveitsi | 2021 | 5’ | A

ÜBER WASSER
Jela Hasler | Sveitsi | 2021 | 13’ | F

 

TŠEKKI, SLOVAKIA

MILÝ TATI
Diana Cam Van Nguyen | Tšekki, Slovakia | 2021 | 13’ | E, A, D

 

TUNISIA, RANSKA

ANGLE MORT
Lotfi Achour | Tunisia, Ranska | 2021 | 14’ | D, A

 

UKRAINA

PAPINI KROSIVKI
Olha Zhurba | Ukraina | 2021 | 19’ | F

 

VENÄJÄ

COSMONAUTS
Danila Gulin | Venäjä | 2020 | 13’ | E, D

REVIZIYA
Mikhail Zheleznikov | Venäjä | 2020 | 5’ | E, D

ZHIZN’–PASKUDA
Varya Yakovleva | Venäjä | 2021 | 7’ | A

 

VIRO

MAETUD EUROOPAS
Hardi Volmer, Urmas Jõemees | Viro | 2022 | 15’ | D, A