NATIONAL COMPETITION 1
Wed 6.3. at 4 pm, Plevna 2

EI KOSKAAN ENÄÄ
(NEVER AGAIN)
Aino Suni | D | 69′ | 2018

NATIONAL COMPETITION 2
Wed 6.3. at 8 pm, Plevna 2

PIAN HÄN TULEE
(WAITING FOR HEZHWAN)   
Kati Juurus | D | 69′ | 2019

NATIONAL COMPETITION 3
Thu 7.3. at 11 am, Plevna 5

MUISTIKATKOKSIA
(THE BLACKOUTS)
Oliwia Tonteri, Jerem Tonteri | D | 53′ | 2018
POHJANKÄVIJÄIN MERKINTÖJÄ
(NORTHERN TRAVELOGUES)
Kira Jääskeläinen | D | 58′ | 2018

NATIONAL COMPETITION 4
Thu 7.3. at 1.30 pm, Plevna 2

AATOS JA AMINE
Reetta Huhtanen | D | 73′ | 2019

NATIONAL COMPETITION 5
Thu 7.3. at 6.30 pm, Plevna 2

TEE SE ITSE -ELÄMÄ: COMBAT ROCKIN TARINA
(DIY LIFE: THE STORY OF COMBAT ROCK)
Janne Tanskanen, Ville Asikainen | D | 78′ | 2019

NATIONAL COMPETITION 6
Thu 7.3. at 9 pm, Plevna 5

AVARUUSROMUA 28 VUOTTA: BETONISEN AIKAKAUDEN MUISTOMERKIT
(SPACE JUNK 28 YEARS: MONUMENTS OF THE CONCRETE ERA)
VJ Indigo | D | 60′ | 2018

NATIONAL COMPETITION 7
Fri 8.3. at 11 am, Plevna 5

OLLIVER HAWK
(THE HYPNOTIST)
Arthur Franck | D | 72′ | 2018

NATIONAL COMPETITION 8
Fri 8.3. at 1.30 pm, Plevna 2 | Sat 9.3. at 4 pm, Plevna 5

MINÄ OLEN IHMINEN SINUN JUMALASI
(I’M A MAN, YOUR GOD)
Risto-Pekka Blom | E, F | 5′ | 2018
HILJAA KUIN MURHAAJAT
(QUIETLY LIKE MURDERERS)
Lauri-Matti Parppei | F | 17′ | 2019
1,5 METRIÄ TILAA
(1,5 METERS SPACE)
Vilja Autiokyrö | D | 17′ | 2018
MAALITAULU
(TARGET)
Antti Heikki Pesonen | F | 8′ | 2019
TOISINAJATTELIJA
(THE DISSIDENT)
Georg Grotenfelt | D | 25′ | 2018
KAIKKI TÄTINI LEMMIKIT
(ALL MY AUNT’S PETS)
Iiti Yli-Rinne | A | 4′ | 2018
SIIVOOJA
(CLEANING WOMAN)
Teemu Nikki | F | 17′ | 2018

NATIONAL COMPETITION 9
Fri 8.3. at 6.30 pm, Plevna 2 | Sat 9.3. at 9 pm, Plevna 5

HELSINKI MANSPLAINING MASSACRE
Ilja Rautsi | F | 15′ | 2018
KEULIMINEN
(BURNING ADOLESCENCE)
Katri Myllyniemi, Vilja Autiokyrö | D | 7′ | 2019
ELÄINSILTA U-3033
(ANIMAL BRIDGE U-3033)
Milja Viita | E, F | 13′ | 2018
SYÖTÄVÄKSI SYNTYNYT
(BORN TO BE EATEN)
Kati Laukkanen | D | 11′ | 2018
SAKKE
Anssi Kasitonni | E, F | 9′ | 2018
TUHKAKSI
(ASHES TO ASHES)
Tuuli Teelahti | D | 6′ | 2018
EN ARG MORS BEKÄNNELSER
(CONFESSIONS OF AN ANGRY MOTHER)
Catarina Diehl | A | 6′ | 2018
AWARENESS
Arttu Nieminen | E, F | 4′ | 2019
KAKSI RUUMISTA RANNALLA
(TWO BODIES ON A BEACH)
Anna Paavilainen | F | 18′ | 2019

NATIONAL COMPETITION 10
Fri 8.3. at 4 pm, Plevna 5 | Sat 9.3. at 1.30 pm, Plevna 2

VALTAKUNNAT
(REALMS)
Patrik Söderlund | E, F | 21′ | 2018
TAKSVÄRKKIPÄIVÄ
(CAREER DAY)
Mika Tervonen | F | 9′ | 2018
GOVADAS
Elina Oikari | E, F | 9′ | 2018
VENETSIA
(VENICE)
Jenni Tuli | F | 15′ | 2018
NELJÄS SEINÄ
(FOURTH WALL)
Laura Rantanen | E, D | 3′ | 2018
IHOLLE
(CLOSE TO ME )
Joonas Rutanen | F | 18′ | 2019
UNTITLED (BURNED RUBBER ON ASPHALT, 2018)
Tinja Ruusuvuori | D | 21′ | 2019

NATIONAL COMPETITION 11
Thu 7.3. at 4 pm, Plevna 5 | Sat 9.3. at 6.30 pm, Plevna 2

SUPER COMFORT
Kirsikka Saari | F | 15′ | 2018
BLUE SKY ON MARS
Leena Jääskeläinen | A | 7′ | 2018
SODAN SILMÄT 1918
(THE EYES OF A WAR)
Jouko Aaltonen, Seppo Rustanius | D | 22′ | 2018
KAIVOS
(THE MINE)
Tommi Kainulainen | E, D | 7′ | 2018
TIIKERI
(THE TIGER)
Mikko Myllylahti | F | 11′ | 2018
STAR SHAPED SCAR
Vuokku Kunttu, Virva Kunttu | D | 13′ | 2018
MUMMOLA
(FAMILY TIME)
Tia Kouvo | F | 23′ | 2018

Abbreviations
D = Documentary
E = Experimental
F = Fiction
A = Animation

AWARD CEREMONY & AWARDED FILMS
Sun 10.3. at 12 am, Plevna 2

SCREENING: AWARDED FILMS
Sun 10.3. at 4 pm, Plevna 2 | Sun 10.3 at 6 pm, Plevna 2

SCREENING: AWARDED FEATURE FILM
Sun 10.3. at 6 pm, Niagara