National Competition Winners

YEARAWARDTITLEDIRECTORCOUNTRYYEARDURATIONGENRE
2021Under 30' - Main PrizeWHERE TO LANDSawandi GroskindFinland202000:15:07Fiction
2021Under 30' - Special PrizeHILJAISUUSSaara HakkarainenFinland202000:14:34Documentary
2021Under 30' - Youth Jury AwardALL TENDER THINGSTatu PohjavirtaFinland202000:13:00Animation
2021Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryPÄÄTÖS N:O 30001Samuel Häkkinen, Henna VälkkyFinland202000:09:13Fiction
2021Under 30' - Tampere nominee for European Audience AwardKANSANRADIO - RUNONLAULAJIEN MAAVirpi SuutariFinland202100:25:30Documentary
2021Over 30'- Main PrizeLOST BOYSJoonas Neuvonen, Sadri CetinkayaFinland202001:38:28Documentary
2021Over 30' - Special PrizeSCHOOL OF HOPEMohamed El AboudiFinland, France, Morocco202001:18:00Documentary
2021Student AwardEASY PANTIESMarlena MartikainenFinland202000:15:35Documentary
2021Audience AwardEATNAMEAMET – MIN JASKES DÁISTALEAPMISuvi WestFinland202101:14:00Documentary
2021Risto Jarva PrizeELLIPSISMarjo LevlinFinland202000:28:15Experimental, Fiction
2021Golden Shade Equipment Rental Prize for CinematographerWHERE TO LANDSawandi GroskindFinland202000:15:07Fiction
2021The Church Media Foundation PrizeEATNAMEAMET – MIN JASKES DÁISTALEAPMISuvi WestFinland202101:14:00Documentary
2020Under 30' - Main PrizeTHE FANTASTICMaija BlåfieldFinland202000:30:01Documentary
2020Under 30' - Special PrizeONKO SULLA NÄLKÄ?Teemu NiukkanenFinland201900:12:20Fiction
2020Under 30' - Diploma of MeritKEPPITeppo AiraksinenFinland201900:10:55Fiction
2020Under 30' - Diploma of MeritWASTE NO. 4 NEW YORK, NEW YORKJan IjäsFinland201900:19:41Experimental, Documentary
2020Under 30' - Prize of the Youth JuryTHE FANTASTICMaija BlåfieldFinland202000:30:01Documentary
2020Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryHÄNEN PÄÄNSÄEmma LouhivuoriFinland201900:07:00Animation
2020Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryFILL THE SCREENPasi Sleeping MyllymäkiFinland201900:17:00Experimental, Fiction
2020Under 30' - Tampere Nominee for European Audience AwardTO TEACH A BIRD TO FLYMinna Rainio, Mark RobertsFinland202000:24:21Documentary, Fiction
2020Over 30'- Main PrizeORKESTERIN EDESSÄAnna-Karin GrönroosFinland201901:15:00Documentary
2020Over 30'- Special PrizeNEITI AIKAElina TalvensaariFinland201901:00:44Documentary
2020Student AwardKOTIMATKAMarika HarjusaariFinland, South Africa201900:19:24Fiction
2020Audience AwardSILMÄSTÄ SILMÄÄNJohn WebsterFinland202001:13:09Documentary
2020Risto Jarva PrizeTO TEACH A BIRD TO FLYMinna Rainio, Mark RobertsFinland202000:24:21Documentary, Fiction
2020Golden Shade Equipment Rental Prize for Cinematographer49 YEARS FROM THE HOUSE ON THE LEFTCinematographer Theofanis KavvadasFinland, Turkey201900:08:24Fiction
2020The Church Media Foundation PrizeNEITI AIKAElina TalvensaariFinland201901:00:44Documentary
2019Under 30' - Main PrizeUNTITLED (BURNED RUBBER ON ASPHALT, 2018)Tinja RuusuvuoriFinland201900:21:00Documentary
2019Under 30' - Special PrizeMUMMOLATia KouvoFinland, Sweden201800:23:00Fiction
2019Under 30' - Diploma of MeritSUPER COMFORTKirsikka SaariFinland201800:15:00Fiction
2019Under 30' - Prize of the Youth JuryHILJAA KUIN MURHAAJATLauri-Matti ParppeiFinland201900:17:00Fiction
2019Under 30' - New Cinema PrizeÄITI MOPPAAEmma SimiläFinland201800:08:00Fiction
2019Under 30' - Tampere Nominee for European Audience AwardUNTITLED (BURNED RUBBER ON ASPHALT, 2018)Tinja RuusuvuoriFinland201900:21:00Documentary
2019Over 30'- Main PrizeOLLIVER HAWKArthur FranckFinland201801:12:00Documentary
2019Over 30' - Special PrizeAATOS JA AMINEReetta HuhtanenFinland201901:13:00Documentary
2019Student AwardUNTITLED (BURNED RUBBER ON ASPHALT, 2018)Tinja RuusuvuoriFinland201900:21:00Documentary
2019Audience AwardTEE SE ITSE -ELÄMÄ: COMBAT ROCKIN TARINAJanne Tanskanen, Ville AsikainenFinland201901:18:00Documentary
2019Risto Jarva PrizeELÄINSILTA U-3033Milja ViitaFinland201800:13:00Experimental, Documentary
2019Golden Shade Equipment Rental PrizeVALTAKUNNATohaaja Patrik Söderlund, kuvaaja Jussi EerolaFinland201800:21:00Experimental, Fiction
2019The Church Media Foundation PrizeAATOS JA AMINEReetta HuhtanenFinland201901:13:00Documentary
2018Under 30' - Main PrizeEATNANVULOŠ LOTIT - MAAN SISÄLLÄ LINNUTMarha HelanderFinland, Norway201800:11:00Experimental, Fiction
2018Under 30' - Special PrizeKATTOTeppo AiraksinenFinland201700:15:00Fiction
2018Under 30' - Diploma of MeritPOLTESami van IngenFinland201800:15:00Experimental, Fiction
2018Under 30' - Prize of the Youth JuryMUISTIKUVIAReetta Neittaanmäki, Erika WeisteFinland201700:13:00Animation, Documentary
2018Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryRUUSUKOTOHannu-Pekka PeltomaaFinland201700:22:00Fiction
2018Under 30' - New Cinema PrizeRUUSUKOTOHannu-Pekka PeltomaaFinland201700:22:00Fiction
2018Over 30' - Main PrizeTOKASIKAJUTTUJukka Kärkkäinen, J-P PassiFinland, Denmark, Norway, Sweden201701:37:00Documentary
2018Over 30'- Special PrizeYRITTÄJÄVirpi SuutariFinland201801:15:00Documentary
2018Student AwardPUOLI YHDEKSÄN RAIVOSanni PrihaFinland201700:30:00Documentary
2018Audience AwardYRITTÄJÄVirpi SuutariFinland201801:15:00Documentary
2018Risto Jarva PrizeEATNANVULOŠ LOTIT - MAAN SISÄLLÄ LINNUTMarha HelanderFinland, Norway201800:11:00Experimental, Fiction
2018The Church Media Foundation PrizeYRITTÄJÄVirpi SuutariFinland201801:15:00Documentary
2017Under 30' - Main PrizePENELOPEHeta JäälinojaEstonia, Finland201600:05:00 Animation
2017Under 30' - Special PrizeSAATANAN KANITTeemu NiukkanenFinland201600:18:00Fiction
2017Under 30' - Diploma of MeritMINUN TIENI, PERKELE!Kati LaukkanenFinland201600:13:00Documentary
2017Under 30' - Prize of the Youth JuryRADIO DOLORESKatariina LillqvistFinland, Czech Republic201600:18:00Animation
2017Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryKUKISTA JA MEHILÄISISTÄJ.J. VanhanenFinland201600:12:00Fiction
2017Under 30' - New Cinema PrizeMULKKU-ULFIlona Hiltunen, Juulia KalavainenFinland201600:23:00Fiction
2017Over 30' - Main PrizeHOBBYHORSE REVOLUTIONSelma VilhunenFinland201701:28:00Documentary
2017Over 30'- Special PrizeTHE GOOD POSTMANTonislav HristovFinland, Bulgaria201601:28:00Documentary
2017Student AwardTARFALAJohannes ÖstergårdFinland, Germany201600:27:00Fiction
2017Audience AwardKUUN METSÄN KAISAKatja GauriloffFinland201601:22:00Documetary, Animation
2017Risto Jarva PrizeHOBBYHORSE REVOLUTIONSelma VilhunenFinland201701:28:00Documentary
2017The Church Media Foundation PrizeKIEHUMISPISTEElina HirvonenFinland201701:30:00Documentary
2016Under 30' - Main PrizeELEGANSSIVirpi SuutariFinland201500:26:00Documentary
2016Under 30' - Special PrizeWURMLOCHTurun AnikistitFinland201600:13:00Animation
2016Under 30' - Diploma of MeritVIIKSETAnni OjaFinland201500:04:00Animation
2016Under 30' - Prize of the Youth JuryPIENIÄ KÖMPELÖITÄ HELLYYDENOSOITUKSIAMiia TervoFinland201500:09:00Fiction
2016Over 30'- Main PrizeTUNTEMATON PAKOLAINENHamy RamezanFinland201601:19:00Documentary
2016Over 30'- Special PrizeOMPELIJATARVille SuhonenFinland201501:34:00Documentary
2016Student AwardTOIVOLAKaisa AstikainenFinland201500:30:00Documentary
2016Audience AwardTUNTEMATON PAKOLAINENHamy RamezanFinland201601:19:00Documentary
2016Risto Jarva PrizeVIIKSETAnni OjaFinland201500:04:00Animation
2015Under 30' - Main PrizeTEEMAPUISTORisto-Pekka BlomFinland201500:05:00Experimental
2015Under 30' - Special PrizeSÄÄLISTÄJÄTHannaleena HauruFinland201400:30:00Fiction
2015Under 30' - Diploma of MeritPAULIJesse JalonenFinland201400:23:00Fiction
2015Under 30' - Prize of the Youth JuryKUUNTELEHamy Ramezan, Rungano NyoniFinland, Denmark201400:13:00Fiction
2015Over 30'- Main PrizeHYMYJEN MAAHeikki HäkkinenFinland, Thailand201401:00:00Documentary
2015Over 30'- Special PrizeTALVIVAARAN MIEHETMarkku HeikkinenFinland201501:13:00Documentary
2015Over 30'- Diploma of MeritESTHERIN KEHÄSalla Sorri, Jessie ChisiFinland, Zambia201401:23:00Documentary
2015Student AwardPOJATIsabella KarhuFinland201400:17:00Fiction
2015Audience AwardHYMYJEN MAAHeikki HäkkinenFinland, Thailand201401:00:00Documentary
2015Risto Jarva PrizeONNISanna LiljanderFinland201400:07:00Documentary
2014Under 30' - Main PrizeHÄTÄKUTSUHannes Vartiainen, Pekka VeikkolainenFinland201300:15:00Documentary
2014Under 30' - Special PrizeVIIS VARPAISTAKari PieskäFinland201300:08:00Animation
2014Under 30' - Diploma of MeritSANTRA JA PUHUVAT PUUTMiia TervoFinland201300:28:00Documentary
2014Under 30' - Prize of the Youth JuryPARATIISIN AVAIMET Hamy RamezanFinland201400:29:00Fiction
2014Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryVERHON TAKAATeemu NikkiFinland201300:07:00Fiction
2014Over 30'- Main PrizeEEDENISTÄ POHJOISEENVirpi SuutariFinland201401:13:00Documentary
2014Over 30'- Special PrizeTUULENSIEPPAAJAT Amir EscandariFinalnd, Brazil, Denmark, Germany, Sweden201401:33:00Documentary
2014Over 30'- Diploma of MeritMESENAATTIPia AndellFinland201301:10:00Documentary
2014Student AwardVIIS VARPAISTAKari PieskäFinland201300:08:00Animation
2014Audience AwardPARATIISIN AVAIMET Hamy RamezanFinland201400:29:00Fiction
2014Risto Jarva PrizePARATIISIN AVAIMET Hamy RamezanFinland201400:29:00Fiction
2013Under 30' - Main PrizeHÄNEN TILANNEJenni RahkonenFinland201200:07:00Amimation
2013Under 30' - Special PrizeHILJAISEN TALVEN LAPSIIiris HärmäFinland201200:22:00Documentary
2013Under 30' - Prize of the Youth JuryAJATUKSIA KUOLEVAISUUDESTAJani IlomäkiFinland201300:07:00Fiction
2013Under 30' - Diploma of Merit Youth JurySOMMA SOMMARUM - TAITEILIJA OSSI SOMMAN KUVASOTAVesa KuosmanenFinland201200:30:00Documentary
2013Over 30'- Main PrizeLAULU KOTI-IKÄVÄSTÄMika RonkainenFinland, France, Germany, Sweden201201:34:00Documentary
2013Over 30'- Special PrizeHÄÄTANSSIMohammed El AboudiFinland, Norway201201:25:00Documentary
2013Student AwardAAMULLA VIEMME LAPSET METSÄÄNJussi LehtomäkiFinland201200:13:00Documentary
2013Audience AwardLAULU KOTI-IKÄVÄSTÄMika RonkainenFinland, France, Germany, Sweden201201:34:00Documentary
2013Risto Jarva Prize (shared)LAULU KOTI-IKÄVÄSTÄMika RonkainenFinland, France, Germany, Sweden201201:34:00Documentary
2013Risto Jarva Prize (shared)6954 KILOMETRIÄ KOTIINJuan ReinaFinland201200:56:00Documentary
2012Under 30' - Main PrizeHYPERMARKET NATIONPaula KorvaFinland201100:26:00Documentary
2012Under 30' - Special PrizeKORSOTEORIAAntti Heikki PesonenFinland201200:30:00Fiction
2012Under 30' - Diploma of MeritÄIDITElina HyvärinenFinland201100:09:00Documentary
2012Under 30' - Prize of the Youth JuryHILJAINEN VIIKKOJussi HiltunenFinland201100:18:00Fiction
2012Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryKORSOTEORIAAntti Heikki PesonenFinland201200:30:00Fiction
2012Over 30'- Main PrizeBURDEN OF MY HEARTIris Olsson, Yves NiyongaboFinland, Rwanda201100:45:00Documentary
2012Over 30'- Special PrizeTAISTELU TURUSTAJouko AaltonenFinland201101:20:00Documentary
2012Student AwardPYRAMIDIMikko MyllylahtiFinland201100:31:00Fiction
2012Audience AwardKOVASIKAJUTTUJukka Kärkkäinen, J-P PassiFinland201201:26:00Documentary
2012Risto Jarva PrizeKORSOTEORIAAntti Heikki PesonenFinland201200:30:00Fiction
2011Under 30' - Main PrizeTHE ILLUSTRATED CITYJan AnderssonFinland201000:05:00Animation
2011Under 30' - Special PrizeKIELITIETTYNIElli VuorinenFinland201000:04:00Animation
2011Under 30' - Diploma of MeritSIURUAN RUBENSErkki MäättänenFinland201000:30:00Documentary
2011Under 30' - Prize of the Youth JuryKIELITIETTYNIElli VuorinenFinland201000:04:00Animation
2011Under 30' - Diploma of Merit Youth JurySIELUNSIEPPAAJAPV LehtinenFinland201100:14:00Documentary
2011Over 30'- Main PrizeTAULUKAUPPIAATJuho KuosmanenFinland201000:58:00Fiction
2011Over 30'- Special PrizePÄIVÄT KUIN UNTAElias KoskimiesFinland201000:46:00Fiction
2011Over 30'- Diploma of MeritOMAA LUOKKAANSAIiris HärmäFinland201001:08:00Documentary
2011Student AwardMITEN MARJOJA POIMITAANElina TalvensaariFinland201000:19:00Documentary
2011Audience AwardTUNTEMATON EMÄNTÄElina KivihalmeFinland201101:18:00Documentary
2011Risto Jarva PrizeSWEET MOV(I)EJan IjäsFinland201000:04:00Experimental
2010Under 30' - Main PrizeLUMIKKOMiia TervoFinland200900:19:00Documentary
2010Under 30' - Special PrizeRUUHKAArthur Franck, Oskar ForsténFinland200900:12:00Documentary
2010Under 30' - Prize of the Youth JuryÄITI EI ENÄÄ KEILAATeemu NikkiFinland200900:10:00Fiction
2010Under 30' - Diploma of Merit Youth JuryBENIGNIElli Vuorinen, Pinja Partanen, Jasmiini OttelinFinland200900:08:00Animation
2010Over 30' - Main PrizeGÖRINGIN SAUVAPia AndellFinland201000:38:00Documentary
2010Over 30'- Special PrizeFREETIME MACHOSMika RonkainenFinland, Germany201001:27:00Documentary
2010Over 30'- Diploma of MeritMIES JA VIDEOKAMERAPetri HagnerFinland200900:49:00Documentary
2010Student AwardA KOSOVO FAIRYTALE Anna-Sofia Nylund, Samantha Nell, Mark MiddlewickFinland200900:15:00Documentary
2010Audience AwardMIESTEN VUOROJoonas Berghäll, Mika HotakainenFinland201001:25:00Documentary
2010Risto Jarva PrizeMIESTEN VUOROJoonas Berghäll, Mika HotakainenFinland201001:25:00Documentary
2009Under 30' - Main PrizeLUOLAPanu HeikiläFInland200800:29:00Fiction
2009Under 30' - Special PrizeGHOSTSJan IjäsFinland200800:15:00Documentary
2009Under 30' - Diploma of MeritENGLISH LESSONSReetta Neittaanmäki, Lauri Järvenpää, Lotta Rapeli, Sara Wahl, Tommi Juutilainen, Niina Suominen, CHRZU, Samppa KukkonenFinland200800:20:00Animation
2009Under 30' - Prize of the Youth JuryKAUPUNKILAISIAJuho KuosmanenFinland200800:30:00Fiction
2009Over 30'- Main PrizeLIIKKUMAVARAAnnika GrofFinland200901:29:00Documentary
2009Over 30'- Special PrizeKANSAKUNNAN OLOHUONEJukka KärkkäinenFinland200901:22:00Documentary
2009Over 30'- Diploma of MeritMONTE ROSSOTuomas Milonoff, Jon SundellFinland200800:38:00Fiction
2009Student AwardBETWEEN DREAMSIris OlssonFinland, Russia, France200900:11:00Documentary
2009Risto Jarva PrizeHANASAARI AHannes Vartiainen, Pekka VeikkolainenFinland200900:16:00Documentary
2009Resource AwardHANASAARI AHannes Vartiainen, Pekka VeikkolainenFinland200900:16:00Documentary
2009Audience AwardLIIKKUMAVARAAnnika GrofFinland200901:29:00Documentary
2008Under 30' - Main PrizeHIGH HOPESMazdak NassirFinland200700:14:00Fiction
2008Under 30' - Special PrizeKAUKOSAAREN KIROUSCHRZUFinland200800:17:00Animation
2008Under 30' - Best AnimationURALIN PERHONENKatariina LillqvistFinland200800:27:00Animation
2008Under 30' - Prize of the Youth JuryJOS KAADUNHannaleena HauruFinland200700:14:00Fiction
2008Over 30'- Main PrizePONITYTÖTSelma VilhunenFinland200801:16:00Documentary
2008Over 30'- Special PrizePARATIISI - KOLME MATKAA TÄSSÄ MAAILMASSAElina HirvonenFinland200700:53:00Documentary
2008Over 30'- Diploma of MeritFor editing, Annukka Lilja Paratiisi – kolme matkaa tässä maailmassa.
2008Student AwardIHMISEN HAJUKati GrönholmFinland200700:04:00Documentary
2008Risto Jarva PrizePALNAN TYTTÄRETKiti LuostarinenFinland200701:09:00Documentary
2008Resource AwardTYTTÖJEN ILTAReetta AaltoFinland200800:28:00Fiction
2008Audience AwardTYTTÖJEN ILTAReetta AaltoFinland200800:28:00Fiction
2007Under 30' - Main PrizeHEAVY METALZaida BergrothFinland200600:30:00Fiction
2007Under 30' - Special PrizeELONKORJUUSami KorjusFinland200600:15:00Fiction
2007Under 30' - Best AnimationSYDÄMEEN KÄTKETTYMarjut Rimminen, Päivi TakalaFinland200700:29:00Animation
2007Under 30' - Diploma of MeritILO IRTIAmi LindholmFinland200600:07:00Animation
2007Under 30' - Prize of the Youth JuryFAKIIRIJalmari HelanderFinland200600:13:00Fiction
2007Over 30'- Main PrizeEI KUKAAN OLE SAARISonja LindénFinland200600:41:00Documentary
2007Over 30'- Special PrizeTUPAKKATYTÖTTarja MattilaFinland200600:57:00Documentary
2007Over 30'- Diploma of MeritSAALIS - TARUA JA TOTTA MÄKELÄN SUVUSTATaru MäkeläFinland200601:40:00Documentary
2007Student AwardELÄÄ, OLLA OLEMASSAReetta AaltoFinland200700:14:00Fiction
2007Risto Jarva PrizeLUONTO JA TERVEYSPanu HeikkiläFinland200600:55:00Fiction
2007Resource AwardFor cinematographer Johannes Lehmuskallio in film SÁPLEMAŠ
2007Audience AwardHEAVY METALZaida BergrothFinland200600:30:00Fiction
2006Under 30' - Main PrizeHYLJEMiia TervoFinland200500:09:00Documentary
2006Under 30' - Special PrizeELUKKATatu PohjavirtaFinland200500:29:00Animation
2006Under 30' - Special MentionÄIDILLE, RAKKAUDELLA, JENNIJenni MattssonFinland200500:30:00Documentary
2006Under 30' - Special Mention365 PÄIVÄÄ - REIJO KELAN VIDEOPÄIVÄKIRJA 1999Reijo KelaFinland200600:18:00Documentary
2006Under 30' - Prize of the Youth JuryMENESTYJÄTeemu NikkiFinland200500:09:00Fiction
2006Over 30'- Main PrizeKONE 17Issu Huovinen, Leo Märkälä, Heta Partanen, Ilona Reiniharju, Eija Romppanen, Mika Suikkanen, Pentti TaipaleFinland200501:38:00Documentary
2006Over 30'- Special PrizeHETKET JOTKA JÄIVÄTPia AndellFinland200500:52:00Documentary
2006Over 30'- Special MentionVAALITAISTOMikko Peltonen, Pari RiialiFinland200500:50:00Documentary
2006Student AwardHYLJEMiia TervoFinland200500:09:00Documentary
2006Risto Jarva Prize365 PÄIVÄÄ - REIJO KELAN VIDEOPÄIVÄKIRJA 1999Reijo KelaFinland200600:18:00Documentary
2006Resource AwardJean-Noel Mustonen, cinematography in RARE EXPORTS: THE OFFICIAL SAFETY INTRUCTIONS
2006Audience AwardPAANAJÄRVEN ANNILasse NaukkarinenFinland200602:00:00Documentary
2005Under 30' - Main PrizeOPTINEN ÄÄNIMika TaanilaFinland200500:06:00Experimental
2005Under 30' - Special PrizeSYNTYMÄPÄIVÄKari JuusonenFinland200400:16:00Animation
2005Under 30' - Special MentionPERKELEArto TuohimaaFinland200400:18:00Fiction
2005Under 30' - Prize of the Youth JurySUURIN NIISTÄ ON RAKKAUSTiia JaakkolaFinland200400:25:00Documentary
2005Under 30' - Jameson Short Film AwardYÖVUORO Simo Koivunen, Samppa Kukkonen, Sara WahlFinland200400:07:00Animation
2005Over 30'- Main PrizeMELANCHOLIAN 3 HUONETTAPirjo HonkasaloFinland200401:50:00Documentary
2005Over 30'- Special PrizePAIMENETVeikko AaltonenFinland200401:37:00Documentary
2005Over 30' - Special MentionCAASHALotta KupiainenFinland200400:58:00Fiction
2005Risto Jarva PrizeHILJAINEN TILAMervi JunkkonenFinland200500:53:00Documentary
2005Resource AwardVesa Taipaleenmäki, cinematography in CROW
2005Audience AwardARVON VELIMika LehtinenFinland200400:48:00Fiction
2004Under 30' - Main PrizeRYTMISami HyrynkangasFinland200300:10:00Documentary
2004Under 30' - Special PrizeLIIVI-LEEAKimmo JaatinenFinland200300:18:00Documentary
2004Under 30' - Prize of the Youth JuryPOLARISNiina SuominenFinland200300:06:00Animation
2004Over 30'- Jameson Short Film AwardNENÄLIINOJA MYYTÄVÄNÄJan AnderssonFinland200300:17:00Animation
2004Over 30'- Main PrizeSOTALAPSETErja DammertFinland200301:37:00Documentary
2004Over 30'- Special PrizeLASILEUKAZaida BergrothFinland200300:38:00Fiction
2004Risto Jarva Prize (shared)ISÄLTÄ POJALLEVisa Koiso-KanttilaFinland200401:12:00Documentary
2004Risto Jarva Prize (shared)LOST AND FOUNDKanerva CederströmFinland200300:57:00Documentary
2004Resource AwardSamuli Saastamoinen, cinematography CAVEFinland
2004Audience AwardLIIVI-LEEAKimmo JaatinenFinland200300:18:00Documentary
2003Under 30' - Main PrizeMINUN PIKKU ELEFANTTINISelma VilhunenFinland200200:24:00Documentary
2003Under 30' - Special PrizeLENTOPOSTIKaisa PenttiläFinland200200:14:00Animation
2003Under 30' - Diploma of MeritKALAJonathan DaviesFinland200200:12:00Fiction
2003Under 30' - Prize of the Junior JuryKALAJonathan DaviesFinland200200:12:00Fiction
2003Under 30' - Jameson Short Film AwardTREEVILAiju Salminen, Aino Ovaskainen, Christer LindströmFinland200200:07:00Animation
2003Over 30'- Main PrizeILMAN TYTÄRTÄNIAlexis Kouros, Kari TervoFinland200201:33:00Documentary
2003Over 30'- Special PrizeYKSINÄISEN TÄHDEN HARHAILIJATahvo HirvonenFinland200301:28:00Documentary
2003Over 30'- Diploma of MeritHUUTAJAT - SCREAMING MENMika RonkainenFinland200301:16:00Documentary
2003Over 30'- Diploma of MeritKUOLEMAN KASVOTKiti LuostarinenFinland200200:53:00Documentary
2003Risto Jarva PrizeTÄHTELÄISETVeli GranöFinland200200:35:00Documentary
2003Resource AwardMarita Hällfors, cinematography KUOLEMAN KASVOT
2003Audience AwardYKSINÄISEN TÄHDEN HARHAILIJATahvo HirvonenFinland200301:28:00Documentary
2002Under 30' - Main PrizeELÄKÖÖN MARKKINATALOUSChristian LindbladFinland200100:05:00Animation
2002Under 30' - Special PrizeTAIVASMATKAJanne HeinonenFinland200100:19:00Fiction
2002Under 30' - Diploma of MeritTELAKKATuukka HariFinland200100:12:00Documentary
2002Under 30' - Diploma of MeritKUVASTINTatu PohjavirtaFinland200100:11:00Animation
2002Under 30' - Prize of the Junior JuryTELAKKATuukka HariFinland200100:12:00Documentary
2002Under 30' - Jameson Short Film AwardELÄKÖÖN MARKKINATALOUSChristian LindbladFinland200100:05:00Animation
2002Over 30'- Main PrizePERHEEN TARINAMari SoppelaFinland, Netherlands200101:18:00Documentary
2002Over 30'- Special PrizeBATLNOIR MIR - VARKAIDEN MAAILMAJouni HiltunenFinland200101:22:00Documentary
2002Risto Jarva PrizeTURON BAARIJanne KuusiFinland200100:48:00Fiction
2002Resource AwardJarkko T. Laine, cinematography SIRKKA
2001Under 30' - Main PrizeHYPPÄÄJÄPV LehtinenFinland200000:21:00Documentary
2001Under 30' - Special PrizeSAVIJALKAReetta NeittaanmäkiFinland200000:03:00Animation
2001Under 30' - Special PrizeNAKEN I NEW YORKStefan RandströmFinland200000:30:00Documentary
2001Under 30' - Special PrizePOLOISET JA PARANORMAALISami HantulaFinland20001970-01-01 00:02:00Fiction
2001Under 30' - Prize of the Junior JuryHYPPÄÄJÄPV LehtinenFinland200000:21:00Documentary
2001Under 30' - Jameson Short Film AwardONNENPELI 2001Aleksi SalmenperäFinland200100:30:00Fiction
2001Over 30'- Main PrizeSIELUNPIMENNYSMarja PensalaFinland200000:57:00Documentary
2001Over 30' - Special PrizeSEURAAVAA LENTOA ODOTTAESSAAlexis KourosFinland200000:52:00Documentary
2001Risto Jarva PrizeHYPPÄÄJÄ PV LehtinenFinland200000:21:00Documentary
2001Risto Jarva Diploma of MeritTAKATALVIMax LindholmFinland200000:03:00Fiction
2001Resource Award (Finnlab & Kodak)KILTIT TYTÖTHanna MiettinenFinland200000:54:00Documentary
2000Under 30' - Main PrizeLOHDUTUSSEREMONIAEija-Liisa AhtilaFinland199900:24:52Fiction
2000Under 30' - Special PrizeKIVETMikko PielaFinland200000:10:24Documentary
2000Under 30' - Special PrizeKOVAT MIEHETMaarit LalliFinland199900:19:49Fiction
2000Under 30' - Prize of the Junior JuryKOVAT MIEHETMaarit LalliFinland199900:19:49Fiction
2000Over 30' - Main PrizePIENI PYHIINVAELLUSHeikki KujanpääFinland199901:02:00Fiction
2000Over 30' - Special PrizeAPINAJUTTUEsa IlliFinland200000:57:00Fiction
2000Over 30' - Special PrizeTAIVAS TIELLÄJohanna VuoksenmaaFinland200000:34:00Fiction
2000Over 30' - Diploma of MeritTRANS-SIBERIA, MUISTIINPANOJA LEIREILTÄKanerva CederströmFinland199900:58:00Documentary
2000Risto Jarva PrizeAPINAJUTTUEsa IlliFinland200000:57:00Fiction
2000Finnlab & Kodak Award -12- IV - 1961Pekka SassiFinland199900:02:00Experimental
2000The Fine Cut Prize2001 TOIVETTATarja KylmäFinland199900:04:00Fiction
1999Under 30' - Main Prize (shared)KSENIA PIETARILAINENKatariina LillqvistFinland199900:28:49Animation
1999Under 30' - Main Prize (shared)FUTURO - TULEVAISUUDEN OLOTILAMika TaanilaFinland199800:29:58Documentary
1999Under 30' - Special PrizeRIEKU JA RAIKU - RAKKAUDEN KOLME VÄRIÄ: VAALENPUNAINEN, HARMAA, RUSKEATomi Riionheimo, Hannu LajunenFinland199800:04:00Animation
1999Under 30' - Special PrizeSAIPPUAKAUPPIAAN SUNNUNTAISusanna Helke, Virpi SuutariFinland199800:28:43Documentary
1999Under 30' - Diploma of MeritFORCE MAJEUREPetri KotwicaFinland199900:28:00Fiction
1999Under 30' - Diploma of MeritKAKSONENMilja AholaFinland199900:06:38Animation
1999Under 30' - The Youth Jury AwardDEMOKRATIA. VITAMIINIT. OPPOSITIO.Lotta KupiainenFinland199900:05:50Fiction
1999Under 30' - The Youth Jury Diploma of MeritPRAHA 21.8.1968Reijo NikkiläFinland199800:26:00Documentary
1999Under 30' - The Push Button Society PrizeKEKKONENJari AlakoskelaFinland199800:04:00Fiction
1999Under 30' - The Push Button Society Diploma of MeritGEENA A SVRTElli PietarinenFinland199800:05:00Animation
1999Over 30' - Main PrizeMUSTA KISSA LUMIHANGELLAAnu KuivalainenFinland199901:04:00Documentary
1999Over 30' - Special PrizeASPHALTOIlppo PohjolaFinland199800:43:00Experimental
1999Over 30' - Special PrizeVALKOINEN TAIVASSusanna Helke, Virpi SuutariFinland199800:56:00Documentary
1999Over 30' - Diploma of MeritLAIVPia AndellFinland199900:58:00Documentary
1999Over 30' - Diploma of MeritANTAKAA MEILLE LUURANKOMME!Paul-Anders SimmaFinland199900:52:00Documentary
1999Risto Jarva Prize (shared)LIEMESSÄKaisa PenttiläFinland199800:05:00Animation
1999Risto Jarva Prize (shared)SUKKIEN EUROELÄMÄÄJohn WebsterFinland199901:15:00Documentary
1999Finnlab / Kodak AwardRAJATAPAUSAleksi SalmenperäFinland199800:11:00Fiction
1998Under 30' - Main PrizeEINO JA MÄPekka UotilaFinland199800:27:00Documentary
1998Under 30'- Special PrizeJÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAANMariko Härkönen, Ismo VirtanenFinland199700:05:00Animation
1998Under 30' - Special PrizeRISTIINNAULITTU VAPAUSTimo KorhonenFinland199800:27:00Documentary
1998Under 30' - Diploma of MeritPEILIKIRKAS PÄIVÄSaara CantellFinland199700:28:00Fiction
1998Under 30' - Diploma of MeritJASSOUlla Bergström, Teija Nykänen, Lauri PitkänenFinland199700:20:00Animation
1998Under 30' - Diploma of MeritISÄNPÄIVÄMika RonkainenFinland199700:27:00Documentary
1998Under 30' - Diploma of Merit"43"Kai LappalainenFinland199700:02:00Animation
1998Under 30' - Diploma of MeritOMASSA VUOTEESSAJohanna VuoksenmaaFinland199700:07:00Fiction
1998Under 30' - The Youth Jury AwardAPINAIN KUNINGAS NÄKEE JÄLLEENUlla BergströmFinland199800:06:00Animation
1998Under 30' - The Youth Jury Diploma of MeritLAHJAJuhana MannerFinland199700:03:00Documentary
1998Under 30' - FOKI AwardCinematographer Tuomo VirtanenFinland
1998Under 30' - The Push Button Society PrizeJÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAANMariko Härkönen, Ismo VirtanenFinland
1998Under 30' - The Push Button Society Diploma of MeritRIEKU JA RAIKU - TÄYDELLISET SEIKKAILUTTomi RIionheimo, Hannu LajunenFinland
1998Over 30' - Main PrizeKARKOTETUTVisa Koiso-KanttilaFinland199700:54:00Documentary
1998Over 30' - Special PrizeMINERVASimo HalinenFinland199700:57:00Fiction
1998Over 30' - Special PrizeKULKURIN TAIVASJoona TenaFinland199800:38:00Fiction
1998Over 30' - Diploma of MeritSOKKOSusanna KoskinenFinland199700:44:00Documentary
1998Over 30' - Diploma of MeritANNAMarkku LehmuskallioFinland199700:58:00Documentary
1998Risto Jarva PrizeEINO JA MÄPekka UotilaFinland199800:27:00Documentary
1997Under 30' - Main PrizeTÄNÄÄNEija-Liisa AhtilaFinland199600:10:00Fiction
1997Under 30' - Special PrizeBOMBAMarko TalliFinland199600:04:00Fiction
1997Under 30' - Special PrizeTHANK YOU FOR THE MUSICMika TaanilaFinland199700:24:00Documentary
1997Under 30' - Diploma of MeritONNEKSI ON RUNOPekka KarjalainenFinland199700:07:00Documentary
1997Under 30' - Diploma of MeritSVART, VITT, RÖTTClaes OlssonFinland199600:27:00Fiction
1997Under 30' - Diploma of MeritActress IRINA BJÖRKLUNDFinland
1997Under 30' - Prize of the Junior JuryVIIMEISET PARKKILAIVATDouglas SivénFinland199600:25:00Documentary
1997Under 30' - Diploma of Merit Junior JuryRATAPENKAN RUUSUHanna MiettinenFinland199600:12:00Fiction
1997Under 30' - The Push Button Society PrizeLEGIOMaarit LalliFinland199700:08:00Fiction
1997Under 30' - The Push Button Society Diploma of MeritUMBABASakari KirjavainenFinland199600:01:00Fiction
1997Over 30' - Main PrizeNAISENKAARIKiti LuostarinenFinland199700:52:00Documentary
1997Over 30' - Special PrizeTUNNELIPetri KotwicaFinland199500:47:00Fiction
1997Over 30' - Special PrizeSILMÄN LUMO: HELENA KARAJarmo HeikkinenFinland199600:40:00Documentary
1997Risto Jarva PrizeQULLEQ (TRAANILAMPPU)Sakari KirjavainenFinland199600:24:00Fiction
1997Public's PrizeNAISENKAARIKiti LuostarinenFinland199700:52:00Documentary
1996Under 30' - Main PrizeTYTTÖ JA SOTAMIESKatariina LillqvistFinland199500:09:00Animation
1996Under 30' - Special Prize-"-Seppo RenvallFinland199500:06:00Experimental
1996Under 30' - Special PrizeTIRSaara SaarelaFinland199500:12:00Fiction
1996Under 30' - Diploma of MeritTAIVAS JA MAATuija HalttunenFinland199500:08:00Documentary
1996Under 30' - Prize of the Junior JuryVARJOJA MARGARIINISSALeena Jääskeläinen, Pekka Korhonen, Kaisa PenttiläFinland199600:06:00Animation
1996Under 30' - Diploma of Merit Junior JuryPOIKAKULTAMarkku HeikkinenFinland199500:27:00Documentary
1996Over 30' - Main PrizeKATOAVAT HETKETVille SuhonenFinland199500:36:00Documentary
1996Over 30' - Special PrizeLOTATTaru MäkeläFinland199500:50:00Documentary
1996Over 30' - Special PrizePÈRE LACHAISE - NECROPOLISPia AndellFinland199500:50:00Documentary
1996Risto Jarva PrizeTAIVAS JA MAATuija HalttunenFinland199500:08:00Documentary
1995Main PrizeTINOTahvo HirvonenFinland199400:31:00Documentary
1995Special PrizeSIRPALESATUSaara CantellFinland199500:20:00Fiction
1995Special PrizeMAN OF LETTERSHannu PuttonenFinland199400:58:00Documentary
1995Special PrizePIDETTY HILJAINEN MIESJarmo LampelaFinland199400:31:00Fiction
1995The Arri AwardHarri Räty, cinematography PIDETTY HILJAINEN MIESFinland
1995Diploma of MeritELÄIMEN KÄSI - RAJALLISIA LUONTOSUHTEITASusanna Helke, Virpi SuutariFinland199400:15:00Fiction
1995Diploma of MeritPORTRAIT D'UN INCONNUJaana PuhakkaFinland199500:29:00Documentary
1995Diploma of MeritTANSSIEN LYHYESTI IISeppo RenvallFinland199400:02:00Fiction
1995Best Finnish DocumentaryTUNTURIN TESTAMENTTIPaul-Anders SimmaFinland199501:18:00Documentary
1995Diploma of Merit Finnish Documentary JuryTISSIT JA TANGOJohn WebsterFinland199400:59:00Documentary
1995Prize of the Junior JuryLENTÄVÄ POSSUHeikki PrepulaFinland199400:08:00Animation
1995Diploma of Merit Junior JuryTINOTahvo HirvonenFinland199400:31:00Documentary
1995Public's PrizeTINOTahvo HirvonenFinland199400:31:00Documentary
1995Risto Jarva PrizeKAUPUNKISINFONIAHeikki Ahola & Statiivinkantajat ryFinland199500:59:00Documentary
1994Main PrizeORPOJEN JOULUAnu KuivalainenFinland199400:32:00Documentary
1994Special PrizeKILI-KALIEsa IlliFinland199300:25:00Fiction
1994Special PrizeGOD JULVeikko AnttilaFinland199300:19:00Animation
1994Special PrizeKARAVAANIPerttu LeppäFinland199200:33:00Fiction
1994Diploma of MeritRIESAMaija KainulainenFinland199400:17:00Animation
1994Diploma of MeritNÄKEMIIN, NÄKEMIINHeikki AholaFinland199300:02:00Fiction
1994Diploma of MeritUNELMAT ELÄMÄN PÄTKIÄ - KADONNUTTA ELOKUVAA ETSIMÄSSÄK.J. KoskiFinland199300:28:00Documentary
1994Best Finnish DocumentaryMIKSI EN PUHU VENÄJÄÄ?Kristina SchulginFinland199301:50:00Documentary
1994Diploma of Merit Finnish Documentary JuryORPOJEN JOULUAnu KuivalainenFinland199400:32:00Documentary
1994Prize of the Junior JuryRIESAMaija KainulainenFinland199400:17:00Animation
1994Diploma of Merit Junior JuryPIIMÄKAUHUMika KoskinenFinland00:07:00Documentary
1994Risto Jarva PrizeROSA WAS HEREKaija JuurikkalaFinland199400:52:00Fiction
1993Main PrizeP(L)AIN TRUTHIlpo PohjolaFinland199300:15:00Fiction
1993Special PrizeTULIAINENJanne KuusiFinland199300:25:00Fiction
1993Special PrizeMISSÄ TUKKANI ONAlvaro PardoFinland199200:10:00Fiction
1993Special PrizePUIKKORISTIKKOJouni Salo, Risto IissaloFinland199200:08:00Fiction
1993Special PrizeJOS NAISEN MIE SAISIN - PÄÄOSISSA 7 VELJESTÄMaarit TastulaFinland199200:23:00Documentary
1993Diploma of MeritELOKUVIA, ELOKUVIAJorma KestiFinland199200:20:00Documentary
1993Diploma of MeritTAJUNNAN YDINAtro LahtelaFinland199200:29:00Documentary
1993Prize of the Junior JuryMINUUTTIDRAAMAMarkus NummiFinland199200:08:00Fiction
1993Risto Jarva PrizeONNEN MAAMarkku PölönenFinland199301:01:00Fiction
1992Main PrizeLET'S DANCEPaul-Anders SimmaFinland199100:18:00Fiction
1992Special PrizeHIILISANGOLLA RATSASTAJAKatariina LillqvistFinland199200:08:00Animation
1992Special PrizeMAITOTILIPÄIVÄMikko PielaFinland199100:23:00Documentary
1992Special PrizeMIKROAIKAJanne KuusiFinland199100:06:00Fiction
1992Diploma of MeritSUKLAASYDÄNMaija JunnoFinland199100:57:00Fiction
1992Finland 75 Year Prize 1RABA HIFFJohn WebsterFinland199100:05:00Fiction
1992Finland 75 Year Prize 2ÅTERKOMSTENMariella LindenFinland199100:14:00Documentary
1992Finland 75 Year Prize 3JOS LADA OLISI AUTOLasse Saarinen, Yrjö TuunanenFinland199200:23:00Documentary
1992Finland 75 Year Prize 1OUR COMMON FUTUREIlkka VehkalahtiFinland199200:25:00Documentary
1992Finland 75 Year Prize 2PERÄSEINÄJOEN TERÄSMIESHannu NieminenFinland199100:13:00Fiction
1992Finland 75 Year Prize 3LIIKKUMATTA - KIITOSTuula Keranen, Kari LunnasFinland199100:15:00Documentary
1992Risto Jarva PrizeLET'S DANCEPaul-Anders SimmaFinland199100:18:00Fiction
1991Main PrizeKAKSI ENOAKanerva CederströmFinland199100:46:00Documentary
1991Special PrizeVALTER JA MIRJAMIOlli SoinioFinland199000:16:00Documentary
1991Special PrizeDEN LATA DÖDENEsa Illi, Dick IdmanFinland199000:19:00Fiction
1991Special PrizeEUROOPAN YHDENTYMINENPetri MertaFinland199100:10:00Fiction
1991Special PrizeJyrki Arnikari, cameraman KAKSI ENOAFinland
1991Risto Jarva PrizeKUUSI TAPAA LÄHESTYÄ NAISTAJaakko VirtanenFinland199100:18:00Documentary
1990Main PrizePULLAPOIKAHeikki PrepulaFinland198900:11:00Animation
1990Special PrizeAMOR AMPUU OHIMarjo ValveFinland199000:47:00Fiction
1990Special PrizeRASERIPeter LindolmFinland198900:36:00Fiction
1990Special PrizeSTENHJÄRTAChristian LindbladFinland198900:07:00Fiction
1990Special PrizeJÄTKÄTLiisa HelminenFinland198900:30:00Documentary
1990Bun-Boy statuetteKEKKOSENTIE - PÄÄTTÄJÄN MONUMENTTIUntamo EerolaFinland199000:41:00Documentary
1990Bun-Boy statuetteJukka Nykänen, editor RASERIFinland00:18:00
1990Risto Jarva PrizeRASERIPeter LindholmFinland198900:36:00Fiction
1989Main PrizeSIJAINENAntti PeippoFinland198900:23:00Documentary
1989Special PrizeAJATUSRIKOLLISETKaisa RastimoFinland198900:27:00Documentary
1989Special PrizeRUMPU, RUOKOKITARA JA HONDAKristiina Tuura, Päivä TakalaFinland198800:29:00Documentary
1989Special PrizeL SVE - RENGASTUSTA LINTUASEMALLAJuha-Veli ÄkräsFinland198900:30:00Documentary
1989Risto Jarva PrizeSIJAINENAntti Peippo, Anne LakanenFinland198900:23:00Documentary
1988Main PrizeLENIN-SETÄ ASUU VENÄJÄLLÄKanerva Cederström, Riikka TannerFinland198800:57:00Documentary
1988Special PrizeNÄKYVÄSTÄ TODELLISUUDESTA: STEFAN BREMERIN YÖN KUVIATarja StrandénFinland198700:24:00Documentary
1988Special PrizeALBERT EDELFELT LUXEMBOURGIN PUISTOSSATapani LundgrénFinland198700:13:00Documentary
1988Special PrizeNONSTOPKari PaljakkaFinland198700:20:00Fiction
1988Risto Jarva PrizeLAURAN HUONEKaisa RastimoFinland198800:48:00Fiction
1987Main Prizewas not awardedFinland
1987Special PrizeKAASARIIlkka Järvi-LaturiFinland198600:30:00Fiction
1987Special PrizeHURJAN POJAN KOTIK.J. KoskiFinland198700:29:00Documentary
1987Special PrizeTHE LAST KANAVAHeikki PaakkanenFinland198700:11:00Animation
1987Special PrizeKUN SE TAPAHTUUIlkka Ruuhijärvi, Ulla TaguchiFinland198600:52:00Documentary
1987Finnkino Prize (shared)KAASARIIlkka Järvi-LaturiFinland198600:30:00Fiction
1987Finnkino Prize (shared)NIÁOMaiju LeppänenFinland198500:15:00Documentary
1987Risto Jarva PrizeHURJAN POJAN KOTIK.J. KoskiFinland198700:29:00Documentary
1986Main PrizeUKKO JA AKKAHeikki PrepulaFinland198500:09:00Animation
1986Special PrizeTIIKERIN VUOSIKYMMENJuho GartzFinland198500:17:00Documentary
1986Special PrizeJOS TAHTOO...Tapani LundgrenFinland198500:54:00Documentary
1986Special PrizeNASSER-JÄRVEN KALASTAJIAHeikki Partanen, Riitta RautomaFinland198500:25:00Documentary
1986Special PrizeSEIKKAILIJAN OMATUNTOMikael WahlforssFinland198500:57:00Documentary
1986Risto Jarva Prize (shared)LAULUArto Af Hällström, Janne KuusiFinland198601:21:00Documentary
1986Risto Jarva Prize (shared)HÄNG DEJ POJKFAN!Claes OlssonFinland198600:42:00Fiction
1985Main Prizewas not awarded
1985Special PrizeSTALAG GUATEMALAMikael WahlforsFinland198300:47:00Documentary
1985Special PrizeVIIMEINEN KEIKKAMatti IjäsFinland198300:53:00Fiction
1985Special PrizeATENEUMIN JOULULEHTIAntti PeippoFinland198500:30:00Documentary
1985Special PrizeKÄDELLÄ JA SYDÄMELLÄErkki KujalaFinland198500:32:00Documentary
1985Special Prize19084Heikki PaakkanenFinland198500:09:00Animation
1985Risto Jarva Prize (shared)BAGATELLEJA: DORIS VARIATIONS 1-3, EGON, KLAUSRiitta Nelimarkka, Jaakko SeeckFinland198400:06:00Animation
1985Risto Jarva Prize (shared)19804Heikki Paakkanen, Antti Kari, Harri Kaasinen, Jukka RuohomäkiFinland198500:09:00Animation
1984Main PrizeMINÄ, SIILI JA TRUMPETTIMatti IjäsFinland198300:47:00Fiction
1984Special PrizeKOMPROMISSITapio Mäki-PatolaFinland198300:05:00Animation
1984Special PrizeKOLME SALAISUUTTAAntti PeippoFinland198400:17:00Documentary
1984Special PrizeHYVÄ ELÄMÄMarja PensalaFinland198400:15:00Documentary
1984Special PrizePUISTATUKSIAJuha RosmaFinland198400:13:00Fiction
1984Special PrizeENKÄ MÄ HERÄTÄ SUAEero TuomikoskiFinland198300:29:00Fiction
1984Risto Jarva PrizeSADETANSSIKari PaljakkaFinland198300:36:00Fiction
1983Main PrizeHUKKAREISSUMarja PensalaFinland198200:07:00Documentary
1983PrizeVANGITTU TULITimo HumalojaFinland198200:26:00Documentary
1983PrizeSIVULLISENA SUOMESSAAntti PeippoFinland198300:24:00Documentary
1983Diploma of MeritMATKAPirjo HokkanenFinland198300:09:00Fiction
1983Diploma of MeritSPROING!Lasse KesoFinland198300:06:00Fiction
1983Diploma of MeritISÄJuhana MannerFinland198300:10:00Fiction
1983Diploma of MeritMIMOSACamilla MickwitzFinland198300:27:00Animation
1983Diploma of MeritKILPAILUKYKYJussi NiilekseläFinland198200:27:00Fiction
1983Risto Jarva PrizeKOTIRAUHANoora MännistöFinland198300:34:00Fiction
1982Main PrizeLÄPIMURTOJanne KuusiFinland198100:44:00Fiction
1982PrizePER ASPERAJuha RosmaFinland198100:24:00Documentary
1982PrizeNÄYTEIKKUNAMatti IjäsFinland198100:31:00Fiction
1982Diploma of MeritTAUNO PALOPeter von BaghFinland198100:58:00Documentary
1982Diploma of MeritMUUTAMA METRI PIIRRETTYÄ ELOKUVAAJuho Gartz, Lauri TykkyläinenFinland198100:22:00Documentary
1982Diploma of MeritMENNYT MANNERAntti Kari, Jukka RuohomäkiFinland198200:13:00Animation
1982Diploma of MeritELSAMarja PensalaFinland198100:05:00Fiction
1982Diploma of MeritJÄLKIKUVAErkki PerkiömäkiFinland198200:36:00Fiction
1982Risto Jarva PrizeVIERAILUTapani LundgrenFinland198200:22:00Fiction
1981Diploma of MeritLOMPAKKOPentti KotkaniemiFinland198000:52:00Fiction
1981Diploma of MeritMARGARITANAVirke LehtinenFinland198100:10:00Documentary
1981Diploma of MeritSUNNUNTAIAAMUErkki PeltomaaFinland198100:06:00Fiction
1981Diploma of MeritMIESTEN KOULURaili RustoFinland198000:57:00Fiction
1981Diploma of MeritMARRASKUUN 13.Pirkko VallinojaFinland198000:12:00Documentary
1981Special Prize for scriptwriter (shared)Matti Ijäs, scriptwriter LOMPAKKOFinland198000:52:00Fiction
1981Special Prize for scriptwriter (shared)Pirkko Jaakola, scriptwriter MIESTEN KOULUFinland198000:57:00Fiction
1981Risto Jarva PrizeVALEHTELIJAMika KaurismäkiFinland198000:53:00Fiction
1980Special PrizeMUNI MAAILMANI, MUNIMatti IjäsFinland197900:46:00Fiction
1980Diploma of MeritMUNI MAAILMANI, MUNIMatti IjäsFinland197900:46:00Fiction
1980Diploma of MeritHARHAKUVAPirjo HokkanenFinland198000:37:00Documentary
1980Diploma of MeritKONSTMANNI KUIKKA-KOPONENHeikki PrepulaFinland198000:34:00Animation
1980Diploma of MeritKYMMENEN PÄIVÄÄ KYLÄSSÄEero TuomikoskiFinland197900:40:00Documentary
1980Diploma of MeritMAAN KORVESSAElina KatainenFinland197900:14:00Animation
1980Risto Jarva PrizeREPE-SIRPALEITA REINO HELISMAAN ELÄMÄSTÄ Peter von BaghFinland197901:04:00Documentary
1979Diploma of MeritPAAVO NURMI - MIES JA AIKAPeter von Bagh, Markku KoskiFinland197801:01:00Documentary
1979Diploma of MeritORJAN POIKAAntti Kari, Jukka RuohomäkiFinland197900:08:00Animation
1979Diploma of MeritEMILIA JA KUNINGAS OSKARICamilla KickwitzFinland197900:15:00Animation
1979Diploma of MeritGRANIITTIPOIKAAntti PeippoFinland197900:10:00Documentary
1979Diploma of MeritKALASTAJA JA HÄNEN EUKKONSAPentti RiuttuFinland197800:34:00Fiction
1979Risto Jarva PrizeOPETA MUA RAKASTAMAANAnssi BlomstedtFinland197800:32:00Documentary
1978Best Film (shared)KAUPUNKILAISIAAntti Kari, Marja Seilola, Riikka TuomariFinland197800:20:00Animation
1978Best Film (shared)HALLAKari LiilaFinland197700:31:00Documentary
1978Best Film (shared)13 PÄIVÄÄ ELÄMÄSTÄHeikki Partanen, Hannu EerikäinenFinland197800:31:00Documentary
1978Diploma of MeritVAARAN MERKKIPirjo Honkasalo, Pekka Lehto, Pertti MutanenFinland197800:20:00Documentary
1978Diploma of MeritESPATuure A. KorhonenFinland197800:28:00Documentary
1978Diploma of MeritSALOHARJUN HOMENOKKAVeikko KorkolainenFinland197800:11:00Documentary
1978NS - Diploma of MeritURHO, VAASAN PUNAPOIKAChristian Olsson, Claes OlssonFinland197700:31:00Documentary
1978Diploma of MeritTOUKOKUUN 1. PÄIVÄOlli SoinioFinland197700:31:00Fiction