International Competition Winners

YEARAWARDTITLEDIRECTORCOUNTRYYEARDURATIONGENRE
2021Grand PrixAL-SITSuzannah MirghaniSudan, Qatar202000:20:00Fiction
2021Best DocumentarySHADOWS OF YOUR CHILDHOODMikhail GorobchukRussia202000:21:23Experimental, Documentary
2021Best AnimationNORMALJulie CatyFrance202000:11:03Animation
2021Best FictionA LUCID DREAMLi YueChina202000:29:57Fiction
2021EFA CandidateMISSION: HEBRONRona SegalIsrael202000:23:00Documentary
2021Audience AwardWALL PIANOAsma Ghanem, Christopher Marianetti, Alexia WebsterPalestine, USA, South Africa 202000:02:51Experimantal, Documentary
2021Special MentionWALL PIANOAsma Ghanem, Christopher Marianetti, Alexia WebsterPalestine, USA, South Africa 202000:02:51Experimantal, Documentary
2021Special MentionWOCHENBETTHenriette RietzGermany202000:04:36Animation
2021Special MentionMIZARUSudarshan SureshIndia202000:17:16Fiction
2020Grand PrixBAB SEBTARanda MaroufiFrance, Morocco201900:19:00Experimental, Documentary
2020Best DocumentaryNACHTS SIND ALLE KATZEN GRAULasse LinderSwitzerland201900:18:16Documentary
2020Best AnimationNÅGOT ATT MINNAS Niki Lindroth von BahrSweden201900:05:13Animation
2020Best FictionOMÈWassim GeageaLebanon, Qatar201900:16:57Fiction
2020Diploma of MeritALL INCLUSIVETeemu NikkiFinland201900:14:58Fiction
2020EFA candidateMÉMORABLEBruno ColletFrance201900:12:02Animation
2020Audience AwardIJRAIN MARADONAFiras KhouryPalestine, Germany201900:23:39Fiction
2019Grand PrixDULCEAngello Faccini, Guille IsaUnited States, Colombia, Peru201800:13:00Documentary
2019Best DocumentaryALL INCLUSIVECorina Schwingruber IlićSwitzerland201800:10:00Documentary
2019Best AnimationNEKO NO HIJon FrickeyGermany, Japan201800:12:00Animation
2019Best FictionCADOUL DE CRACIUNBogdan MuresanuRomania201800:20:00Fiction
2019Diploma of MeritKAKSI RUUMISTA RANNALLAAnna PaavilainenFinland201900:18:00Fiction
2019EFA candidateCADOUL DE CRACIUNBogdan MuresanuRomania201800:20:00Fiction
2019Audience AwardCADOUL DE CRACIUNBogdan MuresanuRomania201800:20:00Fiction
2018Grand PrixINTIMITYElodie DermangeSwitzerland201700:05:00Animation
2018Best AnimationNEGATIVE SPACERu Kuwahata, Max PorterFrance201700:06:00Animation
2018Best DocumentarySOCIUMIS PATIMARIRati TsiteladzeGeorgia, Latvia201700:15:00Documentary
2018Best FictionTABLELANDLiu WenzhuoChina201600:30:00Fiction
2018EFA nomineeSOCIUMIS PATIMARIRati TsiteladzeGeorgia, Latvia201700:15:00Documentary
2018Diploma of MeritTAGHIKoorosh AsgariIran201800:17:00Fiction
2018Diploma of MeritKÖTÜ KIZAyce KartalFrance, Turkey201700:08:00Animation
2018Audience AwardTRACING ADDAIEsther NiemeierGermany201800:30:00Animation
2018Jinzhen Film PrizeKÖTÜ KIZAyce KartalFrance, Turkey201700:08:00Animation
2017Grand PrixSCRIS/NECRISAdrian SilisteanuRomania201600:20:00Fiction
2017Best AnimationBEI WIND UND WETTERRemo ScherrerSwitzerland201600:12:00Animation
2017Best DocumentaryAFTER LIFEPrisca Bouchet, Nick MayowNew Zealand201600:16:00Documentary
2017Best FictionAND SO WE PUT GOLDFISH IN THE POOLMakoto NagahisaJapan201600:28:00Fiction
2017EFA nomineeSCRIS/NECRISAdrian SilisteanuRomania201600:20:00Fiction
2017Diploma of MeritA VERY HOT SUMMERAreej Abu EidPalestine201600:17:00Documentary
2017Diploma of MeritMARE NOSTRUMRana Kazkaz, Anas KhalafFrance, Syria201600:14:00Fiction
2017Audience AwardDEBOUT KINSHASA!Sébastian MaitreFrance201600:20:00Fiction
2016Grand PrixTHE LIVING NEED LIGHT, THE DEAD NEED MUSICThe Propeller GroupVietnam201400:22:00Experimental, Fiction
2016Best AnimationWAVES '98Ely DagherLebanon, Qatar201500:15:00Animation, Fiction
2016Best DocumentaryBLOOD BROTHERSMarco Espírito Santo, Miguel CoimbraPortugal201500:07:00Documentary
2016Best FictionAU BRUIT DES CLOCHETTESChabname ZariabFrance201500:26:00Fiction
2016EFA nomineeSMALL TALKEven Hafnor, Lisa Brooke HansenNorway201500:21:00Animation, Fiction
2016Diploma of Merit9 DAYS - FROM MY WINDOW IN ALEPPOFloor van der Meulen, Thomas VroegeNetherlands, Syria201500:13:00Documentary
2016Diploma of MeritMANOMANSimon CartwrightUnited Kingdom201500:11:00Animation
2016Audience AwardLE REPAS DOMINICALCeline DevauxFrance201500:14:00Animation
2016Special GBVISION PrizeAU BRUIT DES CLOCHETTESChabname ZariabFrance201500:26:00Fiction
2016Diploma of Merit (GBvision)VICTOR XXIan GarridoSpain201500:20:00Fiction
2016Diploma of Merit (GBvision)PRO MAMUDina VeliovskayaRussia201500:08:00Animation
2016Diploma of Merit (GBvision)9 DAYS - FROM MY WINDOW IN ALEPPOFloor van der Meulen, Thomas VroegeNetherlands, Syria201500:13:00Documentary
2015Grand PrixCASTRATUS KUILISRaitis Ăbele, Lauris ĂbeleLatvia201400:22:00Fiction
2015Best AnimationLA PETITE CASSEROLE D'ANATOLEEric MontchaudFrance201400:06:00Animation
2015Best DocumentaryLA PART DE L'OMBRE Olivier SmoldersBelgium201400:28:00Documentary
2015Best FictionDETOURMichael KamSingapore201300:08:00Fiction
2015EFA nomineeKUUNTELEHamy Ramezan, Rungano NyoniFinland, Denmark201400:13:00Fiction
2015Diploma of MeritSLAVES OF THE RAVEWilliam GarrattUnited Kingdom201300:03:00Animation
2015Diploma of MeritOBIEKTPaulina SkibinskiPoland201500:15:00Documentary
2015Diploma of MeritMAMCI I UDICELuka PopadićSerbia, Switzerland201400:10:00Fiction
2015Audience AwardPRENDS-MOIAnais Barbeau-Lavalette, André TurpinCanada201400:11:00Fiction
2014Grand PrixBUM-BUM DOCH’ RYBAKAIvan MaximovRussia201300:09:00Animation
2014Best AnimationMOONSHINEMichal PoniedzielskiPoland201300:11:00Animation
2014Best DocumentaryBEACH BOYEmil LangballeUnited Kingdom201300:28:00Animation
2014Best FictionOUELQU'UN D'EXTRAORDINAIREMonia ChokriCanada201300:29:00Fiction
2014EFA nomineeFALSimon SzaboHungary201300:11:00Fiction
2014Diploma of MeritRABBITLANDAna Nedeljkovic, Nikola Majdak Jr.Serbia201300:08:00Animation
2014Diploma of MeritHAEGEUMNIJoon-Su SeongSouth Korea201300:15:00Animation
2014Diploma of MeritBAGHDAD MESSISahim Omar KalifaBelgium, United Arab Emirates, Iraq201300:19:00Fiction
2014Audience AwardPARATIISIN AVAIMETHamy RamezanFinland201400:29:00Fiction
2013Grand PrixTHE MASS OF MENGabriel GauchetUnited Kingdom201200:17:00Fiction
2013Best AnimationSONNTAG 3Jochen KuhnGermany201200:14:00Animation
2013Best DocumentaryHÄIVÄHDYS ELÄMÄÄHannes Vartiainen, Pekka VeikkolainenFinland201200:06:00Documentary
2013Best FictionASESINATO EN JUNÌNAndrew SalaArgentian201200:10:00Fiction
2013EFA nomineeSONNTAG 3Jochen KuhnGermany201200:14:00Animation
2013Diploma of MeritANAR MIHEV BEHESHT ASTTeymor GhaderiIran201200:15:00Fiction
2013Audience AwardMATKALukasz OstalskiPoland201200:30:00Fiction
2012Grand PrixPOSLEDNÝ AUTOBUSIvana Laucikova, Martin SnopekSlovakia201100:16:00Animation
2012Best AnimationWE'LL BECOME OILMihai GrecuFrance, Romania201100:08:00Experimental
2012Best DocumentaryIY ZABYDY ETOT DENAlina RudnitskayaRussia201100:25:00Documentary
2012Best FictionHILJAINEN VIIKKOJussi HiltunenFinland201100:18:00Fiction
2012EFA nomineeCSICSKAAttila TillHungary201100:20:00Fiction
2012Diploma of MeritA RESIDENT OF THE CITYAdham ElsherifEgypt201100:16:00Fiction
2012Diploma of MeritZAKARIASSEN MÅ DØMagne PettersenNorway201100:23:00Fiction
2012Diploma of MeritROSSIGNOLS EN DECEMBRETheodore UshevCanada201100:03:00Animation
2012Audience AwardLAS PALMASJohannes NyholmSweden201100:13:00Animation
2011Grand PrixHÄNDELSE VID BANKRuben ÖstlundSweden201000:12:00Fiction
2011Best AnimationTHE EXTERNAL WORLDDavid OReillyGermany201000:15:00Animation
2011Best DocumentaryMITEN MARJOJA POIMITAANElina TalvensaariFinland201000:19:00Documentary
2011Best FictionHÄNDELSE VID BANKRuben ÖstlundSweden201000:12:00Fiction
2011EFA nomineeAPELE TACAnca Miruna LǎzǎrescuGermany, Romania201100:30:00Fiction
2011Diploma of MeritLES JOURNAUX DE LIPSETTTheodore UshevCanada201000:15:00Animation
2011Diploma of MeritDEKLARACJA NIESMIERTELNOSCIMarcin KoszalkaPoland201000:31:00Documentary
2011Diploma of MeritSTARDUSTNicolas ProvostBelgium201000:20:00Experimental
2011Audience AwardHÄNDELSE VID BANKRuben ÖstlundSweden201000:12:00Fiction
2010Grand PrixLUMIKKOMiia TervoFinland200900:19:00Documentary
2010Best AnimationI KNOW YOUGudrun KrebitzGermany, Austria200900:04:00Animation
2010Best Documentary (shared)THE DARKNESS OF DAYJay RosenblattUnited States200900:26:00Documentary
2010Best Documentary (shared)DESTINATION FINALEPhilip WidmannGermany200800:10:00Experimental
2010Best FictionTHANG NAA NOI KOI RAKWichanon SomumjarnThailand200900:11:00Fiction
2010EFA nomineeLUMIKKOMiia TervoFinland200900:19:00Documentary
2010Diploma of MeritJE CRIAIS CONTRE LA VIE. OU POUR ELLE Vergine KeatonFrance200900:09:00Animation
2010Diploma of MeritRITAAntonio Piazza, Fabio GrassadoniaItaly200900:18:00Fiction
2010Audience AwardWAGAHSupriyo SenIndia200900:14:00Documentary
2009Grand PrixAHENDU NDE SAPUKAI (I hear your scream / Kuulen huutosi)Pablo LamarParaguay200800:15:00Fiction
2009Best AnimationPHOTOGRAPH OF JESUSLaurie HillUnited Kingdom200800:07:00Animation
2009Best DocumentaryWAS ÜBRIG BLEIBTAndreas Graefenstein, Fabian DaubGermany200800:13:00Documentary
2009Best FictionARAYESGAR E BAGHDADMassoud BakhshiIran200800:12:00Fiction
2009EFA nomineeSZKLANA PULAPKAPawel FerdekPoland200800:15:00Documentary
2009Diploma of MeritPLANET AMomoko SetoFrance200800:07:00Animation
2009Diploma of MeritBETWEEN DREAMSIris OlssonFinland, Russia, France200900:11:00Documentary
2009Diploma of MeritZEESTANMahmoud FalavarjaniIran200700:10:00Documentary
2009Audience AwardKJFG NO. 5Alexei AlexeevHungary200800:02:00Animation
2009LAB10 - Main prizeSAGAN OM DEN LILLE DOCKPOJKENJohannes NyholmSweden200800:18:00Animation
2009LAB10 - Audience AwardDOCKPOJKENJohannes NyholmSweden200800:28:00Documentary
2008Grand PrixMADAME TUTLI-PUTLIChris Lavis, Maciek SzczerbowskiCanada200700:18:00Animation
2008Best AnimationMADAME TUTLI-PUTLIChris Lavis, Maciek SzczerbowskiCanada200700:18:00Animation
2008Best DocumentaryBIDCATCHERPim Zwier, Marc SchmidtNetherlands200700:10:00Documentary
2008Best FictionRENÉTobias NölleSwitzerland200700:29:00Fiction
2008Prix UIP TampereTHE PEARCE SISTERSLuis CookUnited Kingdom200700:10:00Animation
2008Audience AwardMADAME TUTLI-PUTLIChris Lavis, Maciek SzczerbowskiCanada200700:18:00Animation
2008LAB10 - Main prizeTHE LIFE SIZE ZOETROPEMark Simon HewisUnited Kingdom200700:07:00Animation
2008LAB10 - Diploma of MeritRUSSIAN CHOIRSebastian FischerGermany200600:04:00Experimental
2008LAB10 - Diploma of MeritSIANOZERokhsareh GhaemmaghamiIran200700:32:00Documentary
2008LAB10 - Audience AwardSIANOZERokhsareh GhaemmaghamiIran200700:32:00Documentary
2007Grand PrixMILANMichaela KezeleGermany200600:23:00Fiction
2007Best AnimationTYGERGuilherme MarcondesBrasil200600:04:00Animation
2007Best DocumentaryZONE OF INITIAL DILUTIONAntoine BoutetFrance200600:30:00Documentary
2007Best FictionYNGLINGEMikkel Munch-FalsDenmark200600:24:00Fiction
2007Prix UIP TampereDREAMS AND DESIRES - FAMILY TIESJoanna QuinnUnited Kingdom200600:10:00Animation
2007Diploma of MeritGRACELANDAnocha SuwichakornpongThailand200600:17:00Fiction
2007Audience AwardDREAMS AND DESIRES - FAMILY TIESJoanna QuinnUnited Kingdom200600:10:00Animation
2006Grand PrixEÛT-ELLE ÉTÉ CRIMINELLE…Jean-Gabriel PeriotFrance200600:09:00Experimental
2006Best AnimationGOD ON OUR SIDEMichal Pfeffer, Uri KranotNetherlands200500:07:00Animation
2006Best DocumentaryON A WEDNESDAY NIGHT IN TOKYOJan VerbeekGermany200400:06:00Documentary
2006Best FictionARIAClaudio NoceItaly200500:26:00Fiction
2006Special MentionHEAVY METAL DRUMMERLuke Morris, Toby MacdonaldUnited Kingdom200500:05:00Fiction
2006Special MentionHIYABXavi SalaSpain200500:08:00Fiction
2006Special MentionASYLSØKEREKaja Wright PolmarNorway200500:08:00Animation
2006Prix UIP TampereBEFORE DAWNBálint KenyeresHungary200500:13:00Fiction
2006Audience AwardPYESA DLYA TREKH AKTERIVAlexandr ShmigunUkraine200400:10:00Animation
2005Grand PrixGJENNOM MINE TRYKKE BRILLERPjotr SapeginNorway200400:13:00Animation
2005Best AnimationRYANChris LandrethCanada200400:13:00Animation
2005Best DocumentaryUNDERESSING MY MOTHERKen WardropIreland200300:05:00Documentary
2005Best FictionJEUL-GEO-WUN WORI-JIBHye-Jung UmSouth Korea200400:17:00Fiction
2005Special MentionGUARD DOGBill PlymptonUnited States200400:05:00Animation
2005Prix UIP TampereUNDERESSING MY MOTHERKen WardropIreland200300:05:00Documentary
2005Audience AwardFLATLIFEJonas GeirnaertBelgium200400:11:00Animation
2004Grand PrixUTVECKLINGSSAMTALJens JonssonSweden200300:15:00Fiction
2004Best AnimationISHOV TRAMVAY NO 9Stepan KovalUkraine200200:10:00Animation
2004Best DocumentaryTRANSFORMATORPavel Kostomarov, Antoine CattinRussia200300:16:00Documentary
2004Best FictionZONA CEROCarolina RivasMexico200300:27:00Fiction
2004Diploma of MeritKOLAViktor AsliukBelarus200300:23:00Documentary
2004Prix UIP TampereFENDER BENDERDaniel ElliotEstonia200300:10:00Fiction
2004Audience AwardUTVECKLINGSSAMTALJens JonssonSweden200300:15:00Fiction
2003Grand PrixTHE PROJECTIONISTMichael BatesAustralia200200:14:00Animation
2003Special PrizeKAZAN-MOSCOW-KAZANAlexei ShipulinRussia200200:20:00Documentary
2003Best AnimationDOGSuzie TempletonUnited Kingdom200100:06:00Fiction
2003Best DocumentaryDOKHTARAN-E-AFTABMehdi NaderiIran200200:22:00Documentary
2003Best Fiction15Royston TanSingapore200200:25:00Fiction
2003Diploma of Merit200 DIRHAMSLaila MarrakchiFrance200200:15:00Fiction
2003Diploma of MeritHING SEESRiho UntEstonia200200:18:00Animation
2003Diploma of MeritCONDEMING THE RECENT COMMUNUAL CARNAGEKalyan SagarIndia200200:03:00Documentary
2003Diploma of MeritCOMME UN SEUL HOMMEJean-Louis GonnetFrance200100:14:00Documentary
2003Prix UIP TampereREDD BARNATerje RangnesNorway200200:06:00Fiction
2003Audience AwardREDD BARNATerje RangnesNorway200200:06:00Fiction
2002Grand PrixTHE INVASIONPhil MulloyUnited Kingdom200100:15:00Animation
2002Principal PrizeMESKA SPRAWASlawomir FabickiPoland200100:26:00Fiction
2002Special Prize of the JuryA CLOSE UP ON BINTOUFanta Régina NacroBurkina Faso200100:26:00Fiction
2002Best DocumentaryLEHR ÜBER DIE REKONSTRUKTION VON STASIAKTENAnke LimprechtGermany200100:12:00Documentary
2002Diploma of MeritTO FOUSANIMonica VaxevaniGreece200100:34:00Fiction
2002Diploma of MeritCOPY SHOPVirgil WidrichAustria200100:12:00Experimental
2002Diploma of MeritHEART OF THE WORLDGuy MaddinCanada200100:07:00Fiction
2002Diploma of MeritHOCK HIAP LEONGRoyston TanSingapore200100:07:00Fiction
2002Diploma of MeritMUNOBouli LannersBelgium200100:21:00Fiction
2002Prix UIP TampereKUVASTINTatu PohjavirtaFinland200100:11:00Animation
2001Grand PrixHYPPÄÄJÄPV LehtinenFinland200000:21:00Documentary
2001Best AnimationD'UNE CITÉ L'AUTRE Helene MoinerieFrance200000:05:00Animation
2001Best DocumentaryKALIGHAT ATHIKATHAAshish AvikunthakIndia200000:22:00Documentary
2001Best FictionCHAMBRE FROIDEOlivier Masset-DepasseBelgium200000:26:00Fiction
2001The Atom Films Special Prize of the Jury AwardIN ABSENTIABorthers QuayUnited Kingdom200000:21:00Animation
2001Prix UIP TampereSVITJOD 2000+Mårten Nilsson, David FlamholcSweden200000:11:00Documentary
2001Prize of the Junior JuryHOODSylvia DahmenGermany200000:21:00Animation
2000Grand PrixFOUR CORNERSIan ToewsCanada199800:06:00Documentary
2000Best AnimationAU BOUT DU MONDEKonstantin BronzitFrance, Russia199900:08:00Animation
2000Best DocumentaryDE ZONEBen van LieshoutNetherlands199900:18:00Documentary
2000Best Fiction (shared)KOVAT MIEHETMaarit LalliFinland199900:20:00Fiction
2000IC - Best Fiction (shared)HOMEMorag McKinnonUnited Kingdom199800:12:00Fiction
2000Special Prize of the JuryFERMENTTim MacmillanUnited Kingdom199900:05:00Animation
2000Diploma of MeritHONGKONGGerard HolthuisNetherlands, Hongkong199900:15:00Documentary
2000Diploma of MeritYOUNG-YOUNGDae-hyun KimSouth Korea199800:09:00Fiction
2000Diploma of MeritWORMCHARMERRoz MortimerUnited Kingdom199800:09:00Documentary
2000Diploma of MeritZYKLON PORTRAITElida SchogtCanada199900:13:00Documentary
2000Prize of the Junior JuryTAKEWIPE FCNikolaus Gojowczyk-GroonGermany199900:03:00Animation
1999Grand PrixYOUFEKMahwash Shaykh-AleslamiIran199800:30:00Fiction
1999Best AnimationHUSET PÅ KAMPENPjotr SapeginNorway199800:08:00Animation
1999Best DocumentaryCISZAMalgorzata SzumowskaPoland199800:14:00Documentary
1999Best FictionZAPADA MIEILORCalin Peter NetzerRomania199800:20:00Fiction
1999Special Prize of the JuryA VIAGEMChristian BoustaniPortugal, France199800:10:00Animation
1999Diploma of MeritSCHWIMMENMartin RepkaSlovakia199700:04:00Fiction
1999Diploma of MeritONE EYELiana DogniniUnited Kingdom199700:15:00Animation
1999Diploma of MeritLITTLE DARK POETMike BoothUnited Kingdom199800:06:00Animation
1999The Youth Jury AwardHUSET PÅ KAMPENPjotr SapeginNorway199800:08:00Animation
1999The Youth Jury Diploma of MeritSCHWIMMENMartin RepkaSlovakia199700:04:00Fiction
1998Grand PrixUN JOURMarie PaccouFrance199700:05:00Animation
1998Best AnimationAZ NA VEKYMichaela PavlátováCzech Republic199800:16:00Animation
1998Best DocumentaryST. PELAGIUS THE PENITENTJewels BarkerUnited Kingdom199700:13:00Documentary
1998Best FictionKU´DAMM SECURITYEd HerzogGermany199700:11:00Fiction
1998Special Prize of the JuryLE SIGNALEURBenoit MariageBelgium199700:19:00Fiction
1998Diploma of MeritLA LETTERADario MigliardiItaly199700:11:00Fiction
1998Diploma of MeritWHO IS THE MASTER WHO MAKES THE GRASS GREEN?Edgar PeraPortugal199600:07:00Fiction
1998Diploma of MeritWHEN I'M 21Andrew WildeUnited Kingdom199700:10:00Documentary
1997Grand PrixMANY HAPPY RETURNSMarjut RimminenUnited Kingdom199700:08:00Animation
1997Animations CategoryREPETEMichaela PavlátováCzech Republic199500:09:00Animation
1997Documentary CategoryTHE CHRISTMAS CAKEKatey Grusovin, David GrusovinAustralia199600:29:00Documentary
1997Fiction CategoryKAALNatasha de BetakFrance199600:13:00Fiction
1997Special Prize of the JurySZÉLMarcell IványiHungary199600:06:00Fiction
1997Diploma of MeritRUSALKAAleksandr PetrovRussia199600:11:00Animation
1997Diploma of MeritSKINVincent O'ConnellUnited Kingdom199600:11:00Fiction
1997Public's PrizeJOJO LA FRITENicolas CucheFrance199600:16:00Fiction
1996Grand PrixCICHA PRZYSTANMariusz MalecPoland199600:27:00Documentary
1996Best AnimationA CLOSE SHAVENick ParkUnited Kingdom199500:31:00Animation
1996Best DocumentaryRECONSTRUCTIONLaurence GreenCanada199500:21:00Documentary
1996Best Fiction (shared)DRIVE BABY DRIVEPaul RachmanUnited States199500:14:00Fiction
1996Best Fiction (shared)NATIONAL ACHIEVEMENT DAYBen HopkinsUnited Kingdom199500:28:00Fiction
1996Special Prize of the JuryTYTTÖ JA SOTAMIESKatariina LillqvistFinland199500:09:00Animation
1996Diploma of MeritUN TAXI POUR AOUZOUIssa Erge CoeleFrance199500:23:00Fiction
1996Diploma of MeritSTCHASTYESergey DvortsevoyKazakhstan, Russia199500:24:00Documentary
1996Diploma of MeritUN CERTAIN GOUT D'HERBE FRAICHEFabienne GodetFrance199500:18:00Fiction
1996Diploma of MeritTHE ACCIDENTAL CONSPIRACYAndy LambertUnited Kingdom199500:17:00Fiction
1995Grand PrixQUELQUE CHOSE DE DIFFÉRENTBruno RollandFrance199500:28:00Fiction
1995Best AnimationDIE SCHÖPFUNGThomas Meyer-HermannGermany199400:07:00Animation
1995Best DocumentaryTHE SMELL OF THE BURNING ANTSJay RosenblattUnited States199400:21:00Documentary
1995Best FictionCRUCERORamiro PuertaCanada199400:28:00Fiction
1995Special Prize of the JuryLE P´TIT BALPhilippe DécoufléFrance199400:04:00Fiction
1995Diploma of MeritTHE DIRDY BIRDYJohn DilworthUnited States199400:07:00Animation
1995Diploma of MeritDRENGEN DER GIK BAGLÆNSThomas VinterbergDenmark199400:39:00Fiction
1995Diploma of MeritLUC ET MARIEPhilippe Boon, Laurent BrandenbourgerBelgium199400:28:00Fiction
1995Diploma of MeritTINOTahvo HirvonenFinland199400:31:00Documentary
1995Public's PrizeTINOTahvo HirvonenFinland199400:31:00Documentary
1994Grand PrixTHE WRONG TROUSERSNick ParkUnited Kingdom199300:29:00Animation
1994Best AnimationNOT WITHOUT MY HANDBAGBoris KossmehlUnited Kingdom199300:12:00Animation
1994Best DocumentaryWHALESONGMike ValentineUnited Kingdom199300:15:00Documentary
1994Best FictionLA VISDidier FlamandFrance199300:20:00Fiction
1994Special Prize of the JuryOPPRESSAOMirella MartinelliBrazil199300:18:00Fiction
1994Diploma of MeritBRITANNIAJoanna QuinnUnited Kingdom199300:05:00Animation
1994Diploma of MeritTHE DEBTBruno De AlmeidaUnited States, Portugal199300:14:00Fiction
1994Diploma of MeritDENKOMihamed CamaraFrance, Guinea199300:20:00Fiction
1994Diploma of MeritTHE GABBAGE-HEADRiho UntEstonia199300:30:00Animation
1993Grand PrixNEONOVI PRIKAZKIEldora TraykovaBulgaria199200:26:00Documentary
1993Best AnimationSON SMESHNOGOAlexander PetrovRussia199200:21:00Animation
1993Best DocumentaryCONTACTSDon McCullin, Sylvain RoumetteFrance199100:13:00Documentary
1993Best FictionAMELIA ROSE TOWERSJackie FarkasAustralia199200:10:00Fiction
1993Special Prize of the Jury (shared)P(L)AIN TRUTHIlppo PohjolaFinland199300:16:00Fiction
1993Special Prize of the Jury (shared)LA BAMBOLAMaurice FontaineFrance199200:09:00Fiction
1993Diploma of MeritLOLA POSSEBenoit CohenFrance199200:20:00Fiction
1993Diploma of MeritVIENTULE MINNARenáte CáneLatvia199200:09:00Documentary
1993Diploma of MeritLA MISMA CARNE, LA MISMA SANGREAldo SalviniPeru199200:11:00Fiction
1992Grand PrixÅRET GJENNOM BØRFJORDMorten SkallerudNorway199100:12:00Documentary
1992Best AnimationENTRE DEUX SOEURSCaroline LeafCanada199000:11:00Animation
1992Best DocumentaryMEZI SVETLEM A TMOUJan SpátaCzechoslovakia199100:24:00Documentary
1992Best FictionHÄRLIG ÄR JORDENRoy AnderssonSweden199100:16:00Fiction
1992Special Prize of the JuryLA SAGA DES GLAISESOlivier Thiery Lapiney, David FerréFrance199100:14:00Animation
1992Diploma of MeritJÅVNA, RENSKÖTARE ÅR 2000Stefan JarlSweden199100:35:00Documentary
1992Diploma of MeritANKURPeeter SimmEstonia199100:24:00Fiction
1992Diploma of MeritARASOITHeikki ErnitsEstonia199100:10:00Animation
1992Jury of the YouthARASOITHeikki ErnitsEstonia199100:10:00Animation
1991Grand PrixDE CRACIUN NE-AM LUAT RATIA DE LIBERTATECǎtǎlina Fernoagǎ, Cornel MihalacheRomania199000:19:00Documentary
1991Best AnimationAMENTSIASergei AinutdinovRussia199000:10:00Animation
1991Best DocumentaryŠURALEHannes Lintrop, Renita LintropEstonia199000:18:00Documentary
1991Best FictionHOBI BEDORISafar HokdodovTajikistan / Soviet Union199000:18:00Documentary
1991Special Prize of the JuryNIGHT CRIES: A RURAL TRAGEDYTracey MoffatAustralia199000:18:00Fiction
1991Diploma of MeritRUSSKIE UŠLIAlexandr GutmanSoviet Union199000:29:00Documentary
1991Diploma of MeritPHOBIAIan Wylie, Allan BallantyneUnited Kingdom199000:06:00Animation
1991Pupils' Jury PrizeHERBERTS MELODIE Joachim BodeGermany199000:11:00Fiction
1991Pupils' Jury Special Merit of HonourLARDUXMarc Boyer, Christian PfohlFrance199000:06:00Animation
1991Pupils' Jury Special Merit of HonourLE PLONGEOIRBénédicte EmsensBelgium199000:12:00Fiction
1990Grand PrixKITCHEN SINKAlison MacleanNew Zealand198900:14:00Fiction
1990Best AnimationTHE HILL FARMMark BakerUnited Kingdom198800:18:00Animation
1990Best DocumentaryDZIEN ZA DNIEMIrena KamieńskaPoland198900:17:00Documentary
1990Best FictionDEUX PIECES / CUISINEPhilippe HarelFrance198900:38:00Fiction
1990Special Prize of the JuryJORDEN ER GIFTEGNiels GråbølDenmark198900:37:00Fiction
1990Diploma of MeritLABÜRINTMati KüttEstonia, Soviet Union198900:09:00Animation
1990Diploma of MeritVIENAKART REIK SUSTOTKestitutis VaišvilaLithuania, Soviet Union198900:18:00Documentary
1990FICC AwardDEUX PIECES / CUISINEPhilippe HarelFrance198900:38:00Fiction
1989Grand PrixDEVANT LE MURDaisy LamotheFrance198800:14:00Documentary
1989Best AnimationLE TRAVAIL DU FERCelia Canning, Néry CatineauFrance198800:10:00Animation
1989Best DocumentaryAURAMurad AlijevSoviet Union198800:21:00Documentary
1989Best FictionARCADIAPaul BamboroughUnited Kingdom198800:11:00Fiction
1989Special Prize of the JuryLEGENDS OF DOO-WOPTony MortillaroUnited States198800:07:00Fiction
1989Diploma of MeritTIN TOYJohn LasseterUnited States198800:05:00Animation
1989Diploma of MeritBISBILLERoch StephanikFrance198800:09:00Fiction
1988Grand PrixEINE MURULPriit PärnSoviet Union198700:24:00Animation
1988Best AnimationL'HOMME QUI PLANTAIT DES ARBRESFrédérick BackCanada198700:30:00Animation
1988Best DocumentaryKOSTKA CUKRUJacek BlawutPoland198700:10:00Documentary
1988Best FictionMASIK OLDALIldikó SzabóHungary198700:23:00Fiction
1988Special Prize of the JuryETRE FEMME AU BURKINAMaurice KaboreBurkina Faso198700:30:00Documentary
1988Diploma of MeritSODARiho Unt, Hardi VolmerSoviet Union198700:17:00Animation
1988Diploma of MeritKEBY SOM BOL VTACKOMOndrej SlivkaCzechoslovakia198700:07:00Animation
1988Diploma of MeritELU ILMA... Mark SoosaarSoviet Union198700:28:00Documentary
1988Diploma of MeritNONSTOPKari PaljakkaFinland198700:20:00Fiction
1988Diploma of MeritPRESENCE FEMININEEric RochantFrance198700:16:00Fiction
1987Grand PrixFØR GÆSTERNE KOMMERJon Bang CarlsenDenmark198600:20:00Fiction
1987Best AnimationCURRICULUM VITAEPavel KoutskýCzechoslovakia198600:10:00Animation
1987Best DocumentarySZCZUROLAPAndrzej CarnickiPoland198600:22:00Documentary
1987Best FictionHABIBI - EIN LIEBSBRIEFAnka SchmidFederal Republic of Germany198600:24:00Fiction
1987Special Prize of the JurySTREET OF CROCODILESThe Quay BrothersUnited Kingdom198600:22:00Animation
1987Diploma of MeritADORATIONOlivier SmoldersBerlgium198600:17:00Fiction
1987Diploma of MeritELEGIAAleksandr SokurovSoviet Union198600:29:00Documentary
1987Diploma of MeritDUSCHATAOleg KovatševBulgaria198600:24:00Documentary
1987FICC AwardCZY BEDZIE WOJNAKrzysztof MagowskiPoland198600:28:00Fiction
1987CIDALC AwardELEGIAAleksandr SokurovSoviet Union198600:29:00Documentary
1986Grand PrixGETEKENDE MENSENHarrie GeelenNetherlands198500:21:00Animation
1986Best AnimationTHE BIG SNITRichard CondieCanada198500:10:00Animation
1986Best DocumentaryMESSU ISÄNMAAN PUOLESTAJarmo JääskeläinenFinland198500:38:00Documentary
1986Best FictionTURKSE VIDEOOtokar VotocekNetherlands198500:28:00Fiction
1986Special Prize of the JuryKARINS ANSIKTEIngmar BergmanSweden198500:15:00Documentary
1986Diploma of MeritEKGNedžad BegovićYugoslavia198500:03:00Animation
1986Diploma of MeritDAGEN BRÄCKSStig Bergqvist, Martti Ekstrand, Jonas Odell, Lars OhlssonSweden198500:05:00Animation
1986Diploma of MeritVECINOSEntique ColinaCuba198500:16:00Documentary
1986Diploma of MeritWISSEN SIE NICHT WO HERR KISCH IST?Eduard SchreiberGerman Democratic Republic198500:19:00Documentary
1986Diploma of MeritONE FOR MY BABYChris FallonUnited Kingdom198500:14:00Fiction
1986FICC Award (shared)ONE FOR MY BABYChris FallonUnited Kingdom198500:14:00Fiction
1986FICC Award (shared)SYLVIAMichel MurrayCanada198500:11:00Animation
1985Grand PrixBYKERSirkka-Liisa KonttinenUnited Kingdom198300:53:00Documentary
1985Best AnimationAUGUSZTA SZEPTIKEZEKCsaba VargaHungary198400:05:00Animation
1985Best DocumentaryZYKIE ZAMKNIȨTE NA KŁODKȨHanna KramarczukPoland198400:19:00Documentary
1985Best FictionE PERICOLOSO SPORGERSIJaco van DormaelBelgium198400:15:00Fiction
1985Best Children's FilmET VAEDDELØBMichael VarmingDenmark198400:14:00Animation
1985Diploma of MeritREMOTE CONTROLOdd SyseUnited Kingdom198400:02:00Fiction
1985Diploma of MeritPARFYYMIÄ ÄIDILLEJuhana MannerFinland198500:16:00Fiction
1985Diploma of MeritZHENITBATodor DinovBulgaria198300:06:00Animation
1985Diploma of MeritFOTANSKIOleg KovatševBulgaria198300:08:00Documentary
1985Diploma of MeritGIVE US A SMILELees Animation Workshop, A Women's collectiveUnited Kingdom198300:13:00Animation
1984Grand PrixTHE SNOWMANDianne JacksonUnited Kingdom198200:26:00Animation
1984Best AnimationLEV I BYKFedor HitrukSoviet Union198300:11:00Animation
1984Best DocumentaryWHERE DID YOU GET THAT WOMAN?Loretta SmithUnited States198300:28:00Documentary
1984Best FictionLE CACHOTMichel SibraFrance198300:38:00Fiction
1984Best Children's FilmGIRLJANDA IZ MALYSHEJLeonid Shvartsman, Maja MiroshkinaSoviet Union198300:09:00Animation
1984Diploma of MeritREKVIEMStojan DukovBulgaria198300:04:00Animation
1984Diploma of MeritKOLYBELNAJANiko GardaphadzeSoviet Union198300:15:00Fiction
1984Diploma of MeritVOYEURManuel GomezBelgium198300:07:00Animation
1984Diploma of MeritDIE KINDER VON HIMMLERSTADTElke Jonigkeit, Hartmut KaminskiGerman Federal Republic198300:30:00Documentary
1984Diploma of MeritTU (You / Sinä)Ion Popescu GopoRomania198300:07:00Animation
1983Grand PrixMINDRÁKMiloš Macourek, Jaroslav Doubrava, Adolf BornCzechoslovakia198100:11:00Animation
1983Best AnimationSOUVENIRS DE GUERREPierre HébertCanada198300:16:00Animation
1983Best DocumentaryIN RHEINSBERGVolker KoeppGerman Democratic Republic198200:30:00Documentary
1983Best FictionREISENJan ToregNorway198200:35:00Fiction
1983Best Children's FilmCHACÓN MARAVILLACamilo Luzuriaga, Jorge VivancoEcuador198200:22:00Fiction
1983Diploma of MeritJEDAN DAN ZIVOTABorivoj DovnikovićYugoslavia198200:10:00Animation
1983Diploma of MeritJAG GÅR UPP PÅ MORGONEN MED GIRAFFERNAAgneta FagerströmSweden198200:25:00Documentary
1983Diploma of MeritNATTPASSJon LindströmSweden198200:12:00Documentary
1983Diploma of MeritSIVULLISENA SUOMESSAAntti PeippoFinland198300:25:00Documentary
1983Diploma of MeritLA DEM IKKE ALENEA Human Rights Filmgroup: Kjersti Alver, Jan Olav Brynjulfsen, Pål Gengenbach, Knut Jorfald, Alexander Rösler
Norway198200:08:00Documentary
1982Grand PrixEN STAD UNDER HUDENJohan DonnerSweden198100:28:00Fiction
1982Best AnimationTANGOZbigniev RubczynskiPoland198000:08:00Animation
1982Best DocumentaryLOS HIELEROS DEL CHIMBORAZOGustavo GuayasaminEcuador198100:23:00Documentary
1982Best FictionJACKPOT 2Mika KaurismäkiFinland198100:34:00Fiction
1982Best Children's FilmALBANKarl Gunnar HolmqvistSweden198100:25:00Animation
1982A Special PrizeNAZEMNAJA HRONIKAD. AntonovSoviet Union198100:21:00Documentary
1982Diploma of MeritHET TREINHUISJEPaul DriessenNetherlands198100:11:00Animation
1982Diploma of MeritBANANASPLIT & GRAFFITILars MortensenDenmark198100:36:00Documentary
1982Diploma of MeritDUONG DAY SONG DALe Manh ThichVietnam198100:11:00Documentary
1982Diploma of MeritPRESABodgan ZizicYugoslavia198100:20:00Fiction
1981Grand PrixSURVIVAL RUNRobert CharltonUnited States197900:12:00Documentary
1981Best AnimationHELVETE OCKSÅLennart GustafssonSweden198000:20:00Animation
1981Best Animation (shared)A LEGYFerenc RofuszHungary198000:03:00Animation
1981Best Documentary (shared)HILARIO CONDORI: CAMPESINOPaolo AgazziBolivia198000:23:00Documentary
1981Best Documentary (shared)MRAVIPetar LalovicYugoslavia198000:13:00Documentary
1981A Special PrizeNOTICIERÓ INCING N:O 9Maria J. Alvarez, Alberto LegallNicaragua1980
1981Diploma of MeritTHEY CALL ME CHAMARMushir AhmadIndia198000:19:00Documentary
1981Diploma of MeritGETTING STARTEDRichard CondieCanada197900:13:00Animation
1981Diploma of MeritSCHREI LAUTERMargareta HeinrichAustria198000:20:00Fiction
1981Diploma of MeritDWORZECKrzysztof KieslowskiPoland198000:14:00Documentary
1981Diploma of MeritDEVJAT DNEI I VSJA ZHIZHNJuri ZaninSoviet Union197900:31:00Documentary
1981Diploma of FICCDEVJAT DNEI I VSJA ZHIZHNJuri ZaninSoviet Union197900:31:00Documentary
1981Prize of Recocnition of the Finnish Peace CommitteeDEVJAT DNEI I VSJA ZHIZHNJuri ZaninSoviet Union197900:31:00Documentary
1981FOX Prize of the Finnish Film ContactGRACIAS A LA VIDA - ELÄMÄLLE KIITOSAngelina VasquezFinland, Chile198000:42:00Fiction
1981Prize of the Conservative Cultural Society of TampereMARGARITANAVirke LehtinenFinland198100:10:00Documentary
1980Grand PrixAN ENCOUNTER WITH FACEVinod ChopraIndia197900:21:00Documentary
1980Best Animation (shared)RIBLJE OKOJosko MarusicYugoslavia198000:10:00Animation
1980Best Animation (shared)JOHN LAW AND THE MISSISSIPPI BUBBLERichard CondieCanada197800:10:00Animation
1980Best FictionDESTRICTED AREAArapik BaghdasarianIran197900:17:00Fiction
1980Best Children's FilmDJADJUSKA AU (Herra Huu)M. Buzinova, I. DouksaSoviet Union197900:17:00Animation
1980Diploma of MeritHEDRE DIN FAR OG DIN MORTrond Gaute KristiansenNorway197900:20:00Fiction
1980Diploma of MeritMETSURITErkko KivikoskiFinland197900:07:00Documentary
1980Diploma of MeritMAAN KORVESSAElina KatainenFinland197800:14:00Animation
1980Diploma of MeritOKNOPjotr AndrejevPoland197900:04:00Fiction
1980Diploma of MeritBERITANLIGüner SariogluTurkey197900:30:00Documentary
1980CIDALC AwardNOCTURNA ARTIFICIALIAThe Quay BrothersUnited Kingdom197900:21:00Animation
1979Grand PrixNOORIMushtaq GazdarPakistan197900:32:00Documentary
1979Best AnimationSTREGA NONNAGene DeitchUnited States197800:09:00Animation
1979Best DocumentaryI'LL FIND A WAYBeverly ShafferCanada197700:23:00Documentary
1979Best Fiction (shared)THE GO-BLUE GIRLJuliana GrigorovaUnited Kingdom197800:20:00Fiction
1979Best Fiction (shared)ABSURDZaev NirnbergNetherlands197900:24:00Fiction
1979Best Children's FilmKALPEAT NAAMATRaili RustoFinland197800:35:00Fiction
1979Diploma of MeritSAGAN OM RÖVARNA PÅ SKAFTÖKarl Gunnar HolmqvistSweden197800:21:00Animation
1979Diploma of MeritPARANDSHAMalik KajumovSoviet Union197700:06:00Documentary
1979Diploma of MeritMINULLA ON TIIKERI Tini Sauvo, Liisa HelminenFInland197900:17:00Animation
1979Diploma of MeritFAUSTUV DUMGarik SekoCzechoslovakia197700:12:00Animation
1979Diploma of MeritCLAYMATIONWill WintonUnited States197800:18:00Animation
1979CIDALC AwardORJAN POIKAAntti Kari, Jukka RuohimäkiFInland197900:08:00Animation
1978Grand PrixA PIACEREZoltán HuszárikHungary197700:22:00Documentary
1978Best AnimationKAUPUNKILAISIAAntti Kari, Marja Seilola, Riikka TuomariFinland197800:21:00Animation
1978Best Documentary (shared)DIE EISERNE FESTUNGHeynowski, ScheumannGerman Democratic Republic197700:59:00Documentary
1978Best Documentary (shared)MALJAca IlicYugoslavia197700:11:00Documentary
1978Best Film For ChildrenSMOK BARNABATadeusz WilkoszPoland197700:10:00Animation
1978Best Sport FilmICH WERDE ARTISTKurt TetzlaffGerman Democratic Republic197700:16:00Documentary
1978Diploma of MeritGASTARBEITERBogdan ZizicYugoslavia197700:21:00Documentary
1978Diploma of MeritLADIK '76Guner SariogluTurkey197600:22:00Documentary
1978Diploma of MeritSAND CASTLECo DoedemanCanada197700:14:00Animation
1978Diploma of MeritTHE LONG HAD OF THE DINAMike BeckhamUnited Kingdom197700:26:00Documentary
1978Diploma of MeritKOLONATAPencho BogdanovBulgaria197700:07:00Animation
1977Grand PrixPOJZED PAMJATINikolai SerebrjakovSoviet Union197700:20:00Animation
1977Best Animation (shared)LA PISCINABruno BozzettoItaly197600:06:00Animation
1977Best Animation (shared)DVOJI ZIVOT JOSEFA HLINOMAZJiri BredeckaCzechoslovakia197600:10:00Animation
1977Best DocumentaryEND OF THE GAMERobin LehmanUnited States197500:29:00Documentary
1977Best Film For ChildrenI MAMA MENJA PROSTITAnatoli PetrovSoviet Union197500:10:00Animation
1977Best Sport FilmHOKEJBogdan DziworskiPoland197600:13:00Documentary
1977Diploma of MeritCARTER LET BROJKrsto PapicYugoslavia197600:26:00Documentary
1977Diploma of MeritMAHTAVAT MUSKELIT Timo KapanenFinland197600:24:00Documentary
1977Diploma of MeritDONNA CLARACharles JenkinsUnited Kingdom197600:10:00Animation
1977Diploma of MeritMUCHOLAPJadwiga KedzierzawskaPoland197600:28:00Fiction
1977Diploma of MeritTHE CAMERA AND THE SONGDon ThompsonCanada197600:27:00Documentary
1976Grand PrixCAMPESINOSMarta Rodriguez, Jorge SilvaColumbia197500:50:00Documentary
1976Best Animation (shared)TSALPA I ZHURAVLJ Juri NorshteinSoviet Union197400:10:00Animation
1976Best Animation (shared)BUTTERFLY BALLLee MishkinUnited Kingdom197400:04:00Animation
1976Best DocumentaryIKÄLUOKKAPirjo Honkasalo, Pekka LehtoFinland197600:42:00Documentary
1976Best Film For ChildrenDAREK DZIEDZIECHJadwiga ZukowskaPoland197500:28:00Documentary
1976Best Sport FilmDUELI. GrigorjevSoviet Union197500:10:00Documentary
1976Diploma of MeritEROICAIlona KolonitsHungary197500:13:00Documentary
1976Diploma of MeritPRAHA SECESNIFrantisek VlacilCzechoslovakia197500:15:00Documentary
1976Diploma of MeritSERDTSE KORVALANARoman KarmenSoviet Union197500:52:00Documentary
1976Diploma of MeritMEDAD-E-BANAFSH Nafiseh RiahiIran197500:13:00Animation
1976Diploma of MeritSEERobin LehmanUnited States197500:13:00Documentary
1975Grand PrixBÖLCS MESTAREK, OKOS SZERKEZETEKVince LakatosHungary, Bulgaria197400:16:00Documentary
1975Best AnimationTRIMATA GLOUPATZI I KRAVATADonjo DonevBulgaria197400:07:00Animation
1975Best DocumentaryA DAY WITH THE BUILDERSC.J. PauloseIndia197300:13:00Documentary
1975Best Sport FilmEXPERIMENTALRobin LehmanUnited Kingdom197400:13:00Documentary
1975Diploma of MeritHUNGERPeter FoldesCanada197400:12:00Animation
1975Diploma of MeritDE FACTODonjo DonevBulgaria197300:08:00Animation
1975Diploma of MeritCAT'S CRADLEPaul DriessenCanada197400:11:00Animation
1975Diploma of MeritSELF SERVICEBruno BozzettoItaly197400:11:00Animation
1974Grand PrixLA PRIMERA PAGINA Sebastián AlarcónSoviet Union197400:19:00Documentary
1974Best AnimationONE ARMED BANDITPeter KruseSweden197300:04:00Animation
1974Best DocumentaryMIMIDan NelkinUnited States197300:12:00Documentary
1974Best Nature Film (shared)POHJOISTEN METSIEN ÄÄNETMarkus LehmuskallioFinland197300:14:00Documentary
1974Best Nature Film (shared)UNDERCURRENTSRobin LehmanUnited Kingdom197300:12:00Documentary
1974Diploma of MeritNADZIEJA EUROPYJosef Gebski, Antoni HalarPoland197400:52:00Documentary
1974Diploma of MeritJEDEN PLUS JEDENAntoni HalarPoland197300:10:00Documentary
1974Diploma of MeritHUS I HELVETEErik StrömdahlSweden197300:35:00Documentary
1974Diploma of MeritPEOPLE LIKE ALBERTKeith HulseUnited Kingdom197300:29:00Documentary
1974Diploma of MeritPERVYI EKSAMENJ. ZubovSoviet Union197300:15:00Documentary
1973Grand PrixCHIRKALESMartha Rodriguez, Jorge SilvaColumbia197200:42:00Documentary
1973Best AnimationSOTTASETIBruno BozzettoItaly197100:12:00Animation
1973Best DocumentarySOBRE UN PRIMER COMBATEOctavio CortazarCuba197100:20:00Documentary
1973Best Film For ChildrenLIEBE UND COMPUTERBruno J. BottgeGerman Democratic Republic197100:11:00Animation
1973Diploma of MeritVIAPORI-SUOMENLINNAAntti PeippoFinland197200:23:00Documentary
1973Diploma of MeritATLANTYDAPjotr SzpakowitczPoland197200:09:00Animation
1973Diploma of MeritGOLBRARANAli Akbar SadeghiIran197200:09:00Animation
1973Diploma of MeritFLYAWAYRobin LehmanUnited Kingdom197200:13:00Fiction
1971Grand PrixRANTOJEN MIEHETHannu PeltomaaFinland197100:32:00Documentary
1971Best AnimationHENRY 9-5Bob GodfreyUnited Kingdom198600:06:00Animation
1971Best DocumentaryI'M A MANPeter RosenUnited States197000:21:00Documentary
1971Best Fictious FilmTHE LATE SHOWMichael WakelyUnited Kingdom196900:12:00Fiction
1971Best Experimental FilmTICHY TYDEN V DOMEJan SvankmajerCzechoslovakia196900:21:00Experimental
1971Special Prize of the JuryIZVOR ZIVOTANikola Majdak, Borislav SajtinacYugoslavia196900:10:00Animation
1971Best Film For TeenagersETO IMENNO JAL. MakarytshevSoviet Union196900:48:00Fiction
1971Best Film For ChildrenWER BIST DU?Werner KrauseGerman Democratic Republic197000:10:00Animation
1971Diploma of MeritDIE ANZEIGEBernd UpnmoorFederal Republic of Germany196900:10:00Fiction
1971Diploma of MeritDAS SONNENBADBernd UpnmoorFederal Republic of Germany196900:10:00Fiction
1971Diploma of MeritHIDAVATASMarcell JankovicsHungary196900:05:00Animation
1971Diploma of MeritPOTEM NAPEWINORyszard KuzmienskiPoland197000:08:00Experimental
1971Diploma of MeritSOLIDAARISUUSLasse NaukkarinenFinland197000:29:00Documentary
1971Diploma of MeritPRAVCU POCETKADejan DurkovicYugoslavia197000:12:00Fiction
1971Diploma of MeritVAMPIREGrant MunroCanada196900:01:00Fiction
1971Diploma of MeritGEWALTRudolf NeddermanFederal Republic of Germany197000:10:00Documentary
1971Diploma of MeritGEWALTRudolf NeddermanFederal Republic of Germany197000:10:00Documentary
1970Grand Prix79 PRIMAVERAS Santiago AlvarezCuba196900:25:00Documentary
1970Best AnimationTHE QUESTIONJohn HalasUnited Kingdom196700:08:00Animation
1970Best DocumentaryTISCHEMichael VerhoevenFederal Republic of Germany196900:12:00Documentary
1970Best Fictious Film (shared)ZAMKI NA PESKEJakov Bronstein, Algis VidugirisSoviet Union196800:18:00Fiction
1970Best Fictious Film (shared)KUUNSILMÄF.W. RemmlerFinland196900:21:00Fiction
1970Special Prize of the JuryAMPUMARATAEila KaarresaloFinland196900:07:00Fiction
1970Best Film For ChildrenAZ ÖRÖK ES A BEKA Attila DargayHungary196900:13:00Animation
1970Diploma of MeritPRESADJIVANJE OSECANJADejan DurkovicYugoslavia196900:11:00Fiction
1970Diploma of MeritFILM, FILM, FILMFedor HitrukSoviet Union196800:20:00Animation