Muistathan, että kotimaisen ja kansainvälisen kilpailujen näytösten lopussa on Q & A, jossa ohjaajat tai muu tuotantoyhtiön edustaja on paikalla vastaamassa kysymyksiin. Käytä siis ainutlaatuinen tilaisuus hyväksi kohdata kilpailuelokuvien tekijöitä. Lisäksi osassa erikoisohjelmiston näytösten lopussa on Q & A.

Tarkemmat tiedot sekä Q&A:ssa olevat henkilöt löytyvät tästä:

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 1: MYSTEEREITÄ

KE 7.3. 22:00 Plevna 2
Sunčica Ana Veldić
Behnam Abedi
Mateja Staric (musiikki & äänisuunnittelu, The Box)

PE 9.3. 18:00 Plevna 5
Melli Maikkula (Käsikirjoitus The Ceiling)
Sunčica Ana Veldić
Behnam Abedi
Mateja Staric (musiikki & äänisuunnittelu, The Box)

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 2: PAKKOMIELTEET

TO 8.3. 11:00 Plevna 2
Gabriel Tempea

LA 16:00 Plevna 4
Park Sang-hun
Gabriel Tempea

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 3: UUSKOLONIALISMI

TO 8.3. 16:00 Plevna 2
Kone Foundation Discussion: Dunja Keller & Daniel Gräbner, Omri Burstyn (käsikirjoitus, The
Caregiver)

LA 10.3. 12:00 Plevna 4
Daniel Gräbner
Omri Burstyn (käsikirjoitus, The Caregiver)

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 4: HERSTORIES

TO 8.3. 21:00 Plevna 2
Karel Malkoun, Justin Pechberty (tuotanto, Kötü Kiz)

LA 10.3. 13:30 Plevna 5
Karel Malkoun

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 5: QUEERSCENES

TO 13:30 8.3. Plevna 5 | K18
Rati Tsiteladze
José Magro
Xeph Suarez
Koorosh Asgari

PE 9.3. 11:00 Plevna 2 |K18
Rati Tsiteladze
José Magro
Xeph Suarez
Koorosh Asgari

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 6: HEIMAT

PE 9.3. 16:00 Plevna 2
Sophie Linnenbaum
Pavlo Ostrikov
Ali Parandian
LA 10.3. 11:00 Plevna 5
Sophie Linnenbaum
Pavlo Ostrikov
Ali Parandian

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 7: DAGEN EFTER

PE 9.3. 21:00 Plevna 2
Juho Kuosmanen
Maxim Hectors

LA 10.3. 18:30 Plevna 5
Maxim Hectors
Juho Kuosmanen

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 8: TILOJA-RAUNIOITA

PE 9.3. 21:00 Plevna 5
Laura Hyppönen
Sirkka-Liisa Konttinen
David Heinemann
Elvina Nevardauskaite

LA 10.3. 11:00 Plevna 2
Laura Hyppönen
Sirkka-Liisa Konttinen
David Heinemann
Elvina Nevardauskaite

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 9: ANIMAATIO

LA 10.3. 16:00 Plevna 2
Anna Oparkowska
Rosto
Yung Shiuan Yang
Britta Stampe & Peter Sarah-Christin (käsikirjoitus, Tracing Addai)

PE 9.3. 13:30 Plevna 5
Anna Oparkowska
Rosto
Yung Shiuan Yang
Britta Stampe & Peter Sarah-Christin (käsikirjoitus, Tracing Addai)

KANSAINVÄLINEN KILPAILU 10: PERHESUHTEITA

TO 8.3. 18:30 Plevna 5
Tarun Jain
Vera Vodynski
Stefan Djordevic (käsikirjoitus & kuvaus, Handful of Stones)

LA 10.3. 21:00 Plevna 2
Patrycja Polkowska
Tarun Jain
Vera Vodynski
Stefan Djordevic (käsikirjoitus & kuvaus, Handful of Stones)

KOTIMAINEN KILPAILU 2

KE 7.3. 20:00 Plevna 2
Virpi Suutari

KOTIMAINEN KILPAILU 3

TO 8.3. 11:00 Plevna 5
Arto Koskinen

KOTIMAINEN KILPAILU 4

TO 8.3. 13:30 Plevna 2
Aleksi Puranen

KOTIMAINEN KILPAILU 5

TO 8.3. 18:30 Plevna 2
Niklas Kullström
Martti Kaartinen

KOTIMAINEN KILPAILU 6

TO 8.3. 21:00 Plevna 5
J-P Passi

KOTIMAINEN KILPAILU 7

PE 9.3. 11:00 Plevna 5
Jouko Aaltonen
Petteri Saario

KOTIMAINEN KILPAILU 8

PE 9.3. 13:30 Plevna 2
Pasi Sleeping Myllymäki
Sirkka-Liisa Konttinen
Marjo Viitala
Henna Välkky
Eesu Lehtola
Melli Maikkula (Käsikirjoitus The Ceiling)
Malakias
Sanni Priha

LA 10.3. 16:00 Plevna 5
Pasi Sleeping Myllymäki
Sirkka-Liisa Konttinen
Marjo Viitala
Henna Välkky
Eesu Lehtola
Teppo Airaksinen
Sanni Priha

KOTIMAINEN KILPAILU 9

PE 9.3.18:30 Plevna 2
Marja Helander
Erika Weiste
Perttu Saksa
Juho Kuosmanen

LA 10.3. 21:00 Plevna 5
Ulla Heikkilä
Erika Weiste
Perttu Saksa
Juho Kuosmanen

KOTIMAINEN KILPAILU 10

PE 9.3. 16:00 Plevna 5
Pauliina Parjanen
Vilma Väisänen
Christina Lassheikki
Sami van Ingen
Petra Koponen
Mika Taanila
Khadar Ahmed
Leena Jääskeläinen
Hannu-Pekka Peltomaa

PE 10.3. 13:30 Plevna 2
Pauliina Parjanen
Vilma Väisänen
Christina Lassheikki
Sami van Ingen
Petra Koponen
Mika Taanila
Khadar Ahmed
Leena Jääskeläinen
Hannu-Pekka Peltomaa

KOTIMAINEN KILPAILU 11

TO 8.3. 16:00 Plevna 5
Antonia Ringbom
Arttu Liimatta
Laura Hyppönen
Jan Ijäs
PV Lehtinen
Risto-Pekka Blom

LA 10.3. 18:30 Plevna 2
Arttu Liimatta
Antti Tanttu
Laura Hyppönen
Jan Ijäs
PV Lehtinen
Risto-Pekka Blom

 

ROSTO

PE 9.3. 20:00 Plevna 4
Rosto

LA 10.3. 22:00 Plevna 6
Rosto

WARU

LA 10.3. 23:00 Plevna 2
Briar Grace-Smith

RETROSPEKTIIVI: JUHO KUOSMANEN

TO 8.3. 16:00Niagara
Juho Kuosmanen

PE 9.3. 22:00 Niagara
Juho Kuosmanen